Polsko po zrušení dohody s Airbusem nabídne Francii jiné projekty | e15.cz

Polsko po zrušení dohody s Airbusem nabídne Francii jiné projekty

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Polsko nabídne Francii alternativní projekty poté, co zrušilo velký kontrakt na nákup helikoptér od společnosti Airbus, uvedla polská premiérka Beata Szydlová. Zrušení kontraktu je pro Airbus sídlící na jihozápadě Francie těžkou ranou a vytváří napětí mezi Varšavou a Paříží.

"Polská vláda postupovala v souladu se zájmy polského státu. Je to normální obchodní přístup, nikdo nebyl podveden," řekla podle agentury PAP Szydlová televizní stanici Trwam. Dodala, že francouzský ministr zahraničí "obdrží návrhy na spolupráci týkající se jiného typu investic či nákupu jiného zařízení".

Polská vláda začátkem tohoto měsíce zrušila kontrakt na 50 helikoptér v hodnotě 13,5 miliardy zlotých (téměř 85 miliard korun), které měla společnost Airbus dodat polské armádě. Tento krok přiměl francouzského prezidenta Françoise Hollandea k odložení plánované návštěvy Polska.

Tento týden Szydlová oznámila, že Polsko koupí vrtulníky od americké společnosti Lockheed Martin. Airbus považuje postup polské vlády za bezprecedentní a hodlá požadovat odškodné.

Předběžnou dohodu s Airbusem o koupi 50 helikoptér EC 725 Caracal podepsala předchozí polská vláda, kterou loni v parlamentních volbách drtivě porazila konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Nákup nových strojů je součástí polských snah o modernizaci armády tváří v tvář rostoucímu napětí ve vztazích s Ruskem.

Liberální polská média spekulují, že nové vládě jde v celé kauze mimo jiné o zachování přízně voličů, neboť američtí výrobci budou na rozdíl od Airbusu vrtulníky montovat v regionu, kde má silnou voličskou podporu právě PiS a kde vzniknou nová pracovní místa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah