Povolení pro Temelín se oddaluje, úřadu chybějí experti | E15.cz

Povolení pro Temelín se oddaluje, úřadu chybějí experti

Zátěžové testy Jaderné elektrárny Temelín
Zátěžové testy Jaderné elektrárny Temelín
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V žádosti o dostavbuTemelína musí být doplněna licenční dokumentace. Úřad pro jadernou bezpečnost se rozhodl řízení z tohoto důvodu přerušit. Úřad tak nerozhodne v zákonem stanovených čtyřech měsících. Uvedla to předsedkyně úřadu Dana Drábová. Očekává, že SÚJB vydá verdikt do konce letošního roku.

Energetická skupina ČEZ požádala úřad pro jadernou bezpečnost o povolení pro stavbu dvou nových jaderných bloků v Temelíně loni v listopadu. Proces povolení je správním řízením a SÚJB má právo jej kdykoliv přerušit a požádat o doplnění požadovaných údajů.

„Máme na rozhodnutí správní lhůtu, a to čtyři měsíce. Ale do čtyř měsíců to nebude. Už teď víme, že ta licenční dokumentace bude vyžadovat doplnění. Takže řízení bude přerušeno,“ uvedla dnes Drábová. „Je to procesní záležitost, kterou jsme i předpokládali. Dokumentaci doplníme. Termín samotné dostavby to neohrožuje,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Úřad podle Drábové zatím nenalezl devět nových pracovníků, kteří by se měli zúčastnit licencování dostavby Temelína. Úřad kvůli tomu získal do letošního rozpočtu několik milionů na platy. „Hledáme, protože pracovní trh není nijak zvlášť příznivý pro pracovníky, kteří by splňovali naše požadavky. Máme v rozpočtu peníze na devět pracovních míst, ale jestli se nám je podaří obsadit, je velká otázka,“ uvedla.

Posouzení umístění nových bloků dokáže úřad podle Drábové udělat s podporou externích spolupracovníků. „Ale až přijde na posuzování vybraného projektu, tak to už bude věc, kdy budeme muset mít některé znalosti v domě,“ uvedla. Ve čtvrtek by se měli pracovníci úřadu setkat na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem při příležitosti 20. výročí zřízení úřadu.

Vítěz má být znám v září

O stavbu třetího a čtvrtého bloku Temelína za odhadovaných 200 až 300 miliard korun se uchází americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Dalšího zájemce, francouzskou Arevu, ČEZ v říjnu z výběrového řízení vyřadil. Areva se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Po dokončení předběžného hodnocení by ČEZ měl zveřejnit pořadí uchazečů. Poté s nimi bude o jejich nabídkách ještě jednat. Definitivního vítěze by ČEZ chtěl znát do září. Do konce roku by chtěl uzavřít smlouvu s vítězem. Výstavbou třetího a čtvrtého bloku by se výkon Temelína více než zdvojnásobil ze současných 2000 megawattů. Dostavba Temelína by měla být dokončena nejpozději v roce 2025, elektrárna by měla být v provozu 60 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah