Praha při ovládnutí Pražské plynárenské riskuje | E15.cz

Praha při ovládnutí Pražské plynárenské riskuje

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Chaloupka Miroslav/Sedmicka

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha ve čtvrtek na valné hromadě Pražské plynárenské Holding bude jako většinový vlastník společnosti hlasovat pro odkup podílu, který ve společnosti a v dceřiné firmě Pražská plynárenská drží německý E.On. Transakci, která má hodnotu šesti miliard korun a měla by pokračovat prodejem části Pražské plynárenské strategickému partnerovi, kritizuje opoziční ODS.

„Varianta odkupu a následného prodeje je netransparentní a ve veřejném sektoru neobvyklá. Dá se očekávat, že peníze od případného investora dorazí v průběhu dvou až tří let, stejně jako v případě Energotransu. Peníze z transakce provedené v roce 2010 ještě nepřišly na městský účet,“ říká místopředseda pražské ODS Vojtěch Kos.

Kamenem úrazu celé transakce v tuto chvíli je fakt, že Praha nemá vymyšlený způsob, jak podíl v plynárnách soukromému investorovi prodá. Z usnesení zastupitelstva města vyplývá pouze, že si Praha chce ponechat část firmy, která provozuje regulovaný byznys distribuce plynu. Nedá se proto odhadnout, kolik peněz by jí takový prodej mohl vynést. Nicméně tím, že uplatní své předkupní právo na akciový podíl E.Onu, padne scénář, který městu nabízel ČEZ a Energetický a průmyslový holding (EPH).

Rozdělení společnosti na tři části

„Principem je, že bychom v první fázi namísto Prahy odkoupili od E.Onu podíl v Pražské plynárenské holding, následně by došlo k rozdělení Pražské plynárenské na obchodní část, distribuční část a centrum sdílených služeb, které by zajistilo zachování nákladových synergií mezi oběma částmi a oběma poskytovalo služby. Distribuční část by získalo město, obchodní EPH a centrum sdílených služeb by podle svého rozhodnutí získalo buď jen město, nebo by bylo vlastněno společně,“ popsal serveru E15.cz návrh transakce šéf EPH Daniel Křetínský.

Podobný scénář se objevil také v nabídce ČEZu. Podmínkou je, že Praha nevyužije předkupní právo a odkup akcií E.Onu nechá v režii elektrárenské firmy. Po oddělení obchodní a prodejní části Pražské plynárenské, která by přešla na ČEZ, a distribuce plynu, která by zůstala městu, by se ČEZ s městem finančně vyrovnal.

Magistrát: Bez komentáře, jednání jsou citlivá

Město nechce další postup při prodeji obchodní a prodejní části Pražské plynárenské, která obsluhuje více než 400 tisíc klientů, komentovat. Odvolává se citlivost obchodního jednání.

„Není důvod, aby Praha podíl E.Onu kupovala, když se tím vystavuje riziku. Smysluplnější by bylo, kdyby podíl německé firmy rovnou koupil jiný soukromý investor. Nebo aby Praha prodala i svůj podíl,“ dodává Kos z pražské ODS.

O riziku pro Prahu mluví i Křetínský: „Praha může být připravena zainvestovat do plného ovládnutí společnosti, provést rozdělení obou firem a prodávat ve výběrovém řízení pouze obchodní část Pražské plynárenské. Tento postup nese příležitost i riziko. Praha může vydělat, ale i ztratit.“

Celý odkup podílu E.Onu v Pražské plynárenské má dva kroky. V prvním koupí Praha podíl 49 procent v Pražské plynárenské Holding, která je matkou Pražské plynárenské, a. s.. Holding pak za 3,98 miliardy korun koupí na úvěr 49,35 procent akcií, které v Pražské plynárenské, a. s. vlastní E.On.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah