Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková: Solární baroni notifikaci mají. My ne | E15.cz

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Vitásková: Solární baroni notifikaci mají. My ne

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Provozovatelé většiny obnovitelných zdrojů stále nemají jistotu, že příští rok získají podporu za vyrobenou elektřinu. Evropská komise pouze oznámila, že český systém podpory je v pořádku. „Jakmile budou platné notifikace z Bruselu doručeny, ERÚ bude konat,“ uvedla předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

E15: Uvádíte, že notifikace Evropské komise by mohla vyžadovat zásah do legislativy, což by ohrozilo vypsání podpory pro obnovitelné zdroje uvedené do provozu před rokem 2013. Je tento scénář reálný?

 Nastat může několik scénářů. První je, že podmínky notifikace nebudou mít dopad na regulátora a jeho cenové rozhodnutí. Pak to bude rychlé, vydáme cenové rozhodnutí pro výplatu a následně pro získání finančních prostředků. Druhý scénář je, že nebude nutná změna legislativy, ale bude nutné vše přepočítat. To by také bylo poměrně rychlé. Třetí varianta je, že se budou muset změnit zákony, pak by byl proces delší. To ale nepředkládám.

E15: Jak hodnotíte výzvu ministra průmyslu Jana Mládka, abyste podporu na příští rok po oznámení Evropské komise vypsala?

 Velmi mě překvapilo tvrzení ministra Mládka, že „solární baroni už notifikaci dávno mají“. Proč ji nemáme my? Je to netransparentní postup.

E15: Můžete podporu vypsat i bez notifikace?

 Před několika týdny jsem požadovala po ministerstvu průmyslu zákonné zmocnění pro ERÚ, aby mohl vypsat a vybírat prostředky i k podpoře nenotifikovaných obnovitelných zdrojů. Riziko za nestandardní postup by tak nesla vláda a zákonodárci a regulátor by mohl adekvátně pracovat. Ale nebyla jsem vyslyšena.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah