Přezkum snížení DPH u elektřiny a plynu nebyl mojí iniciativou, uvedl ministr Stanjura | e15.cz

Přezkum snížení DPH u elektřiny a plynu nebyl mojí iniciativou, uvedl ministr Stanjura

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Přezkoumání rozhodnutí předchozí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) ohledně prominutí DPH u plynu a elektřiny za loňský listopad a prosinec nebylo iniciativou ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS). O přezkumu rozhodl až na základě vyjádření rozkladové komise ministerstva financí, která dostala podnět od právnické osoby. Vyplývá to z vyjádření Stanjury v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News. Podle Schillerové je rozkladová komise jen poradní orgán a přezkum je podle ní pouze politicky motivovaný.

„Já jsem nic nerozhodl. Přišel podnět na porušení daňového řádu od právnické osoby. Tímto podnětem se zabývala rozkladová komise, jejíž členy jmenovala paní ministryně (pozn. Schillerová). A ta rozhodla, že to znovu posoudí. Až komise znovu rozhodne, a pokud tam nenajdu nic, tak potvrdím její rozhodnutí,“ uvedl Stanjura. Dodal, že komise je nezávislá a ze zákona k tomuto kroku musela přistoupit.

Cílem přezkumu, o kterém MF informovalo ve čtvrtek, je zejména ověření zákonnosti toho, zda lze skokový nárůst cen energií v posledním čtvrtletí loňského roku objektivně vykládat jako mimořádnou událost, která je ze zákona nezbytná k vydání generálního pardonu ministra financí. Stanjura dnes zopakoval, že zahájení přezkumného řízení nezakládá žádnou povinnost komukoliv cokoliv zpětně doplácet.

Proč stále rostou ceny energií?

Video se připravuje ...

O prominutí DPH z dodání elektřiny a plynu rozhodla Schillerová generálním pardonem loni 20. října s cílem reagovat na skokový růst cen energií a pomoci tak plošně domácnostem s rostoucími výdaji na bydlení. V prosinci pak Schillerová vyzvala Stanjuru, aby nulovou sazbu u DPH pro plyn a energii prodloužil. Stanjura tak neučinil.

Odpuštění DPH podle údajů Českého statistického úřadu snížilo listopadovou inflaci o jeden procentní bod. Inflace byla v listopadu šest procent. Podle některých odborníků pomoc neměla být plošná, ale cílená.

Prominutí DPH u elektřiny a plynu bylo zřejmě také v rozporu s právem EU. Zároveň ale MF upozornilo na to, že EU v této věci dosud neučinila žádný konkrétní krok a obdobná daňová opatření členských států Evropská komise v důsledku pandemie koronaviru tolerovala. Schillerová dnes s odkazem na říjnová doporučení Evropské komise uvedla, že komise takový krok dokonce přímo doporučovala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah