Přípravy Nexenu na Žatecku pokračují, firma odevzdala dokumentaci pro EIA | E15.cz

Přípravy Nexenu na Žatecku pokračují, firma odevzdala dokumentaci pro EIA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Společnost Nexen Tire odevzdala ministerstvu životního prostředí dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) a chystá podklady pro územní rozhodnutí. Nexen plánuje postavit v průmyslové zóně triangle na Žatecku továrnu na výrobu pneumatik pro osobní a lehké nákladní vozy. Stavba by měla začít ještě letos na podzim. V první fázi společnost zaměstná asi tisíc lidí.

„Předběžné výsledky ukazují, že realizace továrny Nexen Tire je v dané lokalitě přijatelná a výroba pneumatik nezpůsobí významné změny životního prostředí v okolí,“ uvedl v prohlášení prezident společnosti Nexen Tire Corporation Czech Kyu - Uk Kim.

Továrna má podle mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělové stát v dostatečné vzdálenosti od citlivých ekosystémů i obytné zástavby, podlimitní bude i hluk v okolních obcí. „Stavba vznikne na ploše bývalého letiště, takže si nežádá zábor zemědělské půdy. Před zahájením prací bude nutné jen běžné přemístění některých chráněných druhů,“ doplnila Dosedělová. Továrna bude disponovat moderními technologiemi pro snížení emisí a systémem pro hospodaření s dešťovou vodou.

Nexen je strategickým investorem zóny Triangle. „Investiční záměr se významně neliší od již umístěných hi-tech provozů stávajících investorů v zóně Triangle. Projekt bude mít pozitivní dopad na bilanci vývozu, zaměstnanost a přísun kapitálu do Ústeckého kraje. Vytvoření stabilních pracovních míst zvýší kvalitu života,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Nexen Tire
Historie Nexenu sahá do roku 1942, kdy vznikl pod jménem Heung-A Tire Industries. Svůj současný název přijal v roce 2000. Jméno Nexen je údajně složeninou písmen z anglických slov „next“ a „century“, tedy příští století. Firma se zaměřuje na výrobu pneumatik pro osobní automobily i lehké užitkové vozy a zaměstnává kolem sedm tisíc lidí. Její tržby se pohybují kolem dvou miliard dolarů (přes 40 miliard korun). Nexeny odebírají třeba automobilky Hyundai, Volkswagen, Škoda, Mitsubishi, Chrysler nebo Fiat.

Rozhodla infrastruktura i cena

Kraj uzavřel smlouvu se společností Nexen v loňském roce. Firma přitom vybírala i z dalších lokalit, kromě Moravskoslezského kraje zvažovala investici také v Polsku nebo na Slovensku. Kvůli infrastruktuře, ceně pozemků i pracovní síle nakonec zvolila Žatecko.

„Celá průmyslová zóna Triangle je výborně dopravně napojena na rychlostní silnici R7. V její těsné blízkosti není žádná obytná zástavba ani přírodně hodnotná lokalita či kulturní památka. Obyvatelům okolních měst se díky vzniku nových pracovních míst v lokalitě dostupné autobusovými linkami zvýší životní úroveň,“ vysvětlil ředitel agentury Czechinvest Karel Kučera.

Základní kámen továrny by měl být položen letos na podzim, řekl při únorové návštěvě Jižní Koreje premiér Bohuslav Sobotka. Nexen by měl v první fázi investovat přes 23 miliard korun, což je jedna z největších zahraničních investic v Česku, a vytvořit zhruba tisíc pracovních míst.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah