Prodej aut s alternativním pohonem se v Česku skoro zdvojnásobil | E15.cz

Prodej aut s alternativním pohonem se v Česku skoro zdvojnásobil

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: NCDOTcommunications via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej osobních aut s alternativním pohonem v Česku do konce září meziročně vzrostl o 91 procent na 4131 vozů. Český trh s ekologickými vozy tak skončil v Evropě na 13. místě. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu. Vozy s ekologičtějším pohonem tvořily 2,4 procenta osobních aut prodaných na tuzemském trhu.

Celkem bylo v Evropě za leden až září 2015 poprvé zaregistrováno 458 683 nových osobních aut s alternativním pohonem, což je meziroční nárůst o 22 procent. Z toho čtvrtinu tvořily elektromobily, 37 procent hybridy a 38 procent auta na plyn. Nejvíce ekologických aut se prodává v Itálii, Velké Británii a Francii.

V České republice je struktura nových osobních aut s alternativním pohonem odlišná. Téměř 80 procent tvoří auta na zemní plyn nebo LPG a zbytek hybridy a elektromobily. Prodej hybridních aut se meziročně zvýšil o 190 procent na 717 vozů a poptávka po elektromobilech stoupla o 81 procent na 172 aut.

Zatímco podíl Česka v prodeji nových aut v Evropě je téměř 1,6 procenta, u automobilů s alternativním pohonem se na celoevropském odbytu podílí pouze 0,9 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah