Prodej aut v EU v prvním pololetí vzrostl, atakoval hranici pěti procent | E15.cz

Prodej aut v EU v prvním pololetí vzrostl, atakoval hranici pěti procent

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl o 4,7 procenta na 8,2 milionu vozů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). V samotném červnu tempo růstu výrazně zpomalilo na 2,1 procenta z květnových 7,6 procenta. Odbyt nicméně dosáhl 1,49 milionu vozů, což představuje nejlepší červnový výsledek za deset let.

Výrazný růst v prvním pololetí zaznamenala poptávka v Itálii a ve Španělsku. Prodej aut ve Španělsku stoupl o více než sedm procent a v Itálii téměř o devět procent. Automobilové trhy v Německu a ve Francii vykázaly zhruba tříprocentní růst, v Británii však odbyt klesl o více než procento, upozorňuje ACEA.

Odbyt mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v pololetí v zemích EU meziročně vzrostl o 6,2 procenta na 354 tisíc vozů. V samotném červnu se prodej zvýšil o 3,6 procenta na 65,5 tisíce vozů, tržní podíl značky tak stoupl na 4,4 procenta ze 4,3 procenta před rokem.

Český Svaz dovozců automobilů již dříve oznámil, že prodej nových osobních aut v ČR se v prvním pololetí zvýšil o 8,8 procenta na 144 tisíc vozů. V samotném červnu však meziroční tempo růstu zpomalilo na 3,6 procenta z květnových 11 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah