Pumpaři si stěžují: Obchod Unipetrolu a Eni zvýší ceny benzinu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Pumpaři si stěžují: Obchod Unipetrolu a Eni zvýší ceny benzinu

Pumpaři si stěžují: Obchod Unipetrolu a Eni zvýší ceny benzinu
Unipetrol
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Společenství čerpacích stanic napadne u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže obchod, v rámci kterého Unipetrol koupí od italského koncernu Eni podíl v České rafinérské. Podle společenství, které sdružuje malé distributory paliv, akvizice může narušit hospodářskou soutěž a zvýšit ceny benzinu.

Jak informovaly Lidové noviny, Unipetrol, jehož většinovým vlastníkem je polský PKN Orlen, využil předkupního práva a přijal nabídku Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 milionů eur, tedy 823 milionů korun získá zhruba 32,5 procenta akcií.

Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol bude poté jediným akcionářem České rafinérské, která jako jediná v Česku zpracovává ropu a vyrábí ropné produkty. Firma provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Zaručená konkurence

Šéf Společenství čerpacích stanic v Česku Ivan Indráček řekl, že pokud Unipetrol získá plnou kontrolu nad touto produkcí, mohl by „v podstatě hýbat s velkoobchodní cenou podle vlastní vůle a zvýšení cen pro distributory by pak znamenalo tlak na zvýšení cen u pump“. Podle mluvčího Unipetrolu Mikuláše Dudy nic takového nehrozí. V Česku je podle něj velký počet obchodníků, kteří zaručují konkurenci.

Zda bude akvizici posuzovat český antimonopolní úřad, nebo Evropská komise, není zatím rozhodnuto. Pokud by ji český úřad povolil, obrátil by se Indráček s podnětem na Brusel.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!