Řecko zastaví privatizaci energetických firem. Slibům Bruselu navzdory | E15.cz

Řecko zastaví privatizaci energetických firem. Slibům Bruselu navzdory

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Share on Facebook Messenger
Řecko nebude pokračovat v privatizaci své dominantní elektrárenské společnosti PPC a provozovatele přenosové soustavy ADMIE. Oznámil to ministr energetiky Panajotis Lafazanis. V úterý Řecko věřitelům slíbilo, že nezastaví prodej státního majetku, který už byl zahájen.

Lafazanisův komentář je tedy první známkou otevřeného nesouhlasu s dohodou o prodloužení záchranného programu eurozóny, který pronesl ministr nové levicové vlády. Mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger vzápětí upozornil, že řecká vláda nemůže svévolně rozhodovat o zdržení či zastavení privatizačních případů.

Společnost PPC již spustila tendr na prodej svého šestašedesátiprocentního podílu v provozovateli přenosové soustavy ADMIE. Na užším seznamu zájemců se objevilo několik investorů, včetně například čínské státní společnosti Grid Corporation of China (SGCC) a italské firmy Terna.

„Tendr na ADMIE nebude pokračovat,“ řekl Lafazanis řeckému listu Etnos. „Firmy nepředložily závazné nabídky, takže (tendr) nebude dokončen. To je i případ PPC.“

Ve snaze získat čtyřměsíční prodloužení záchranného programu od eurozóny pro zadlužené Řecko se vláda premiéra Alexise Tsiprase mimo jiné zavázala, že dodrží privatizační plány u firem, u kterých se již rozběhl privatizační proces.

Privatizaci energetických firem řeší Lafazanis společně s ministrem financí Janisem Varufakisem, který má odpovědnost za veškerý prodej státního majetku. Zástupce ministerstva financí v úterý uvedl, že veškerý prodej majetku se bude přezkoumávat případ od případu.

Varufakis v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Real FM prohlásil, že Řecko nehodlá rušit privatizaci, která již byla dokončena. Zákon však umožňuje vládě změnit podmínky u těch privatizačních kauz, které se teprve rozběhly, a přezkoumat jejich legálnost. „U privatizace, která probíhá, může řecká vláda zavést zákon a změnit některé podmínky, a také přezkoumat legálnost,“ řekl Varufakis.

Mluvčí německého ministra financí Wolfganga Schäubleho na dotaz novinářů o možném zdržení naplánovaných privatizačních případů v Řecku podle serveru řeckého listu Ta Nea odpověděl: „Pokud má Řecko takový záměr, musí se na tom dohodnout v úzké spolupráci s trojkou“. Jäger tím zmínil trojici věřitelských institucí (Evropskou komisi, Evropskou centrální banku a Mezinárodní měnový fond) dohlížejících na reformy zaváděné v Řecku výměnou za mezinárodní úvěrový program.

Jäger také označil za předčasné úvahy o třetím záchranném plánu pro Řecko, který by měl následovat po nynějším druhém, prodlouženém do června. Německá média spekulují, že třetí záchranný plán by mohl dosáhnout výše 20 miliard eur (548 miliard korun). V rámci dosavadních dvou programů mělo Řecko slíbeno 240 miliard eur (6,6 bilionu korun).

Předchozí konzervativní řecká vláda schválila zákon o vyčlenění PPC do samostatné firmy a o prodeji zhruba 30 procent její výrobní kapacity v rámci privatizačního plánu dohodnutého s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Nová vláda ale v lednu brzy po nástupu do úřadu slíbila zastavit sérii privatizací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.