Řediteli Temelína a Dukovan budou Zronek a Štěpanovský | E15.cz

Řediteli Temelína a Dukovan budou Zronek a Štěpanovský

Řediteli Temelína a Dukovan budou Zronek a Štěpanovský
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK
čap

Novým ředitelem Jaderné elektrárny Temelín bude od 1. ledna 2015 Bohdan Zronek. Ve funkci nahradí Miloše Štěpanovského, který od stejného data povede Jadernou elektrárnu Dukovany. Dosavadní ředitel elektrárny Dukovany Jaroslav Jakub bude v ČEZ pracovat ve funkci projektového manažera.

Třiačtyřicetiletý Bohdan Zronek nyní řídí bezpečnost všech elektráren společnosti ČEZ. Temelín dobře zná. Po ukončení elektroenergetiky na ČVUT začínal jako operátor turbíny. Postupně prošel všemi pozicemi ve velíně jihočeské jaderné elektrárny. Od roku 2010 vedl provoz Temelína.

Za bezpečnost elektráren ČEZ bude od Nového roku místo Zronka zodpovídat Iva Kubáňová, která je nyní ředitelkou kvality a systému řízení ČEZ.

Štěpanovský podle člena představenstva a ředitele divize výroba společnosti ČEZ Ladislava Štěpánka za sedm let v Temelíně stabilizoval provoz největší české elektrárny. „Jeho zkušenosti nyní chceme využít v Dukovanech, které z předchozího působení dobře zná,“ uvedl Štěpánek.

Štěpanovský se do Dukovan vrací po sedmi letech řízení Temelína. Do Temelína přišel v závěru roku 2007 z pozice ředitele údržby jaderných elektráren. V čele dukovanské elektrárny vystřídá Jaroslava Jakuba, který přechází na místo projektového manažera Divize výroba firmy ČEZ. „Jaroslavu Jakubovi patří velký dík, za úspěšné provozování elektrárny, která pod jeho vedením dosahuje nejlepších provozních i ekonomických výsledků ve své historii,“ uvedl Štěpánek.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliard kWh elektrické energie, i letos plánuje překročit hranici 15 miliard kWh.

Dukovanská jaderná elektrárna je v provozu od roku 1985, její roční výroba minulý rok překonala mladší Temelín. Čtyři dukovanské bloky dodaly do sítě dohromady rekordních 15,68 terawatthodin (TWh) elektřiny.

Bohdan Zronek
Bohdan ZronekBohdan ZronekAutor: ČEZ
Zronek vystudoval ČVUT v Praze, obor elektroenergetika. Po škole začal pracovat v ČEZ, po dvou letech školení nastoupil v Temelíně. Postupně si prošel celou řadou funkcí - operátor turbíny, operátor reaktoru, vedoucí blokové dozorny, vedoucí reaktorového bloku, směnový inženýr, v roce 2008 se stal hlavním technologem, po dvou letech vedoucím provozu Temelína a po dalších dvou letech začal šéfovat bezpečnosti všech elektráren ČEZ.
Miloš Štěpanovský
Miloš ŠtěpanovskýMiloš ŠtěpanovskýAutor: ČEZ
Sedmapadesátiletý Štěpanovský pracuje pro firmu ČEZ od roku 1981, kdy dokončil studia na strojní fakultě ČVUT Praha. Začínal jako operátor reaktoru v dukovanské elektrárně. Prošel řadou funkcí až po ředitele elektrárny v roce 2004.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!