Rekordní investice: Číňané ve velkém nakupují americké firmy | E15.cz

Rekordní investice: Číňané ve velkém nakupují americké firmy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínské firmy investují ve Spojených státech i přes odpor řady tamních politiků stále více a letošní rok by mohl být pro ně v tomto ohledu rekordní. Čínský podíl v americké ekonomice je ale stále jen zlomkem toho, kolik zde investovaly společnosti z Británie nebo Japonska, které jsou v USA největšími zahraničními investory.

V letošním roce dosud čínské frimy v Americe investovaly do fúzí a akvizic přes 10,5 miliardy dolarů (203 miliard korun), a míří tak k dosud nejvyšší roční hodnotě. Na konci května se čínská potravinářská společnost Shuanghui International Holdings dohodla na koupi americké firmy Smithfield Foods, která je největším producentem vepřového masa na světě.

Akvizice Smithfield Foods za 4,7 miliardy dolarů bude v případě schválení dosud největším čínským převzetím americké firmy. Někteří američtí zákonodárci už ale vyjádřili obavy o dodržování hygienických standardů u čínských producentů masa a transakci budou americké orgány pečlivě zkoumat. Mnozí Číňané mají ještě v paměti poprask, který se mezi americkými politiky strhl v roce 2005 v reakci na návrh čínské ropné společnosti CNOOC převzít americkou Unocal. Zamítnutí transakce Washingtonem tehdy zmrazilo čínské investice v USA na dva roky.

Miliardy v posledních letech

Podle databáze poradenské firmy Rhodium, která zahrnuje pouze přímé firemní investice, vložily čínské firmy do svých amerických partnerů celkem 23 miliard dolarů a většina z toho přišla od roku 2008. Organizace Heritage Foundation, jejíž údaje obsahují i investice čínských státních fondů, odhaduje čínské investice v USA v letech 2005 až 2012 na 50 miliard dolarů.

„Ať si vezmeme ty či ony údaje, dvouleté období 2012-13 je pro čínské investice v USA velmi plodné,“ uvedl Derek Scissors, který shromažďuje údaje pro Heritage Foundation. Čínský podíl v americké ekonomice je stále velmi malý. Největším investorem je Británie, jejíž firmy v Americe úhrnně investovaly přes 440 miliard dolarů. Následuje Japonsko se zhruba 300 miliardami dolarů. Zahraniční firmy mají celkem v USA přímé investici v sumě tři biliony dolarů. Čína ale mimo firemní investice vlastní americké státní dluhopisy v hodnotě 1,25 bilionu dolarů.

Otázka investic

Čínské formy zaměstnávají v USA nejméně 30 tisíc Američanů, To je mnohem méně než 800 tisíc Američanů, kteří jsou zaměstnáni u japonských firem, a zlomek proti 1,8 milionu Číňanům, kteří pracují v amerických firmách operujících v Číně.

Vzájemné investice jsou jednou z významných otázek americko-čínských vztahů. Víkendová schůzka amerického prezidenta Baracka Obamy s jeho čínským partnerem Si Ťin-pchingem v Kalifornii se věnovala především jadernému programu Severní Koreje, útokům čínských hackerů na servery amerických firem a vládních agentur a problémům ochrany duševního vlastnictví.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.