Thierry Bolloré končí v čele automobilky Renault | E15.cz

Renault odvolal ředitele. Ten mluví o puči v automobilce

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vedení francouzské automobilky Renault se rozhodlo s okamžitou platností uvolnit šestapadesátiletého Thierryho Bollorého z funkce výkonného ředitele podniku. Bolloré ve funkci vystřídal Carlose Ghosna, který byl koncem loňského roku zatčen a obviněn z finančních podvodů.

Automobilka prozatímní výkonnou ředitelkou jmenovala svou finanční ředitelku dvaapadesátiletou Clotildu Delbosovou, která bude funkci zastávat, dokud firma nenalezne trvalou náhradu za Bollorého. Ten byl podle agentury Reuters dlouhou dobu Ghosnovou pravou rukou.

Bolloré už ve čtvrtečním rozhovoru s francouzským listem Les Echos označil své možné odvolání za „puč“. Investoři nicméně změnu ve vedení automobilky přivítali, akcie Renaultu si po dnešním oznámení připisovaly 3,5 procenta.

Renault se podobně jako jeho japonský partner Nissan stále potýká s důsledky Ghosnovy aféry. Nissan tento týden jmenoval svým novým výkonným ředitelem dosavadního šéfa čínské divize Makota Učidu. Ten v čele podniku vystřídal Hirota Saikawu, který minulý měsíc odstoupil, když vyšly najevo nesrovnalosti v jeho příjmech.

Saikawa minulý měsíc přiznal, že byl v rámci systému vytvořeného Ghosnem přeplácen. Popřel ale, že to nařídil nebo že o tom věděl. Zároveň slíbil, že veškeré neoprávněně vyplacené peníze a bonusy vrátí.

Ghosn teď čeká na zahájení soudního procesu, jakékoliv pochybení však popírá. Ghosn byl architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po loňském zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah