Reorganizace pokračuje. Do Vítkovic Mechaniky vstoupí strategický investor Supermetal

Výroba v závodech skupiny Vítkovice Machinery Group

Výroba v závodech skupiny Vítkovice Machinery Group Zdroj: Vítkovice

Do společnosti Vítkovice Mechanika vstoupí jako strategický investor společnost Supermetal. Půjde o součást reorganizace, jejíž návrh v pátek Vítkovice podaly Krajskému soudu v Ostravě spolu s insolvenčním návrhem. Reorganizaci schválila většina věřitelů. Řekla to mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Uvedla, že společnost Vítkovice Mechanika má závazky zhruba 416 milionů korun, proto chce projít reorganizací se vstupem investora. "Ten zajistí profinancování výroby a umožní větší uspokojení pohledávek věřitelů, než jakého by dosáhli ukončením chodu podniku," uvedla Kijonková. 

Mechanika se tak stane další z firem ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, kterou skupina prodá. Supermetal patří společnosti E-Invest Martina Ulčáka, který už od Světlíka koupil Hutní montáže a vstoupil také do společnosti Vítkovice Gearworks. 

Společnost Vítkovice Mechanika se specializuje na zařízení pro úpravu, přepravu a zpracování materiálů, na technologie pro kontinuální povrchovou těžbu surovin a na služby v hutním, strojírenském a energetickém průmyslu. Má nyní 237 zaměstnanců, kteří podle mluvčí o práci nepřijdou. Kromě investora se zajištěným profinancováním zakázek jim má do budoucna pomoci také důraz na nové externí zakázky. 

"Nejpodstatnější je, že reorganizaci podpořila nadpoloviční většina zajištěných a nezajištěných věřitelů a že se pro Mechaniku našel investor. Výnos z konkurzu by totiž byl nulový," uvedla předsedkyně představenstva mateřské společnosti Vítkovice Michaela Žvaková. Mechanika by podle ní měla být po reorganizaci schopná fungovat bez bankovních úvěrů vázaných na Vítkovice. 

Mechanika už v minulých letech čelila insolvenčním návrhům dvakrát, soud je tehdy zamítl. Pokusy dostat firmu do konkurzu ale podle Kijonkové uškodily její pověsti. Problémy ji způsobil také konkurz společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), za níž má Mechanika okolo 75 milionů korun pohledávek.

Zhruba 40 procent ročních tržeb Mechaniky tvořily zakázky další firmy z holdingu, Vítkovice Heavy Machinery (VHM), která už je rovněž v reorganizaci, a objem těchto zakázek tak rapidně poklesl. Situaci ve VHM řešily Vítkovice obdobně jako nyní v Mechanice. 

Mechanika má za VHM také desítky milionů korun pohledávek. "Mechanika sice eviduje neuhrazené pohledávky v mnohamilionové hodnotě, ty ale nebudou z logiky věcí ani v budoucnu v plné výši uhrazeny," uvedl předseda představenstva a ředitel společnosti Rodan Broskevič. 

Firmy ve skupině Vítkovice Machinery Group mají nyní celkem kolem 2000 zaměstnanců. Ještě před třemi lety skupina zaměstnávala přes 8000 lidí. Předloni se ale několik firem ze skupiny dostalo do finančních potíží, VPE později skončily v konkurzu, Vítkovice Revmont, Vítkovice Gaerworks, Vítkovice Envi a letos i Vítkovice Heavy Machinery v reorganizaci. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding a některé dceřiné firmy skupina prodala.