Reorganizace společnosti Vítkovice Gearworks skončila

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Reorganizace ostravské společnosti Vítkovice Gearworks skončila. Vyplývá to z usnesení Krajského soudu v Ostravě zveřejněného v Insolvenčním rejstříku. Firma už má nové majitele, společnosti Optifin Invest a Farvis.

Firmy v souladu s reorganizačním plánem dodaly Vítkovicím 80 milionů korun a staly novými akcionáři Gearworks, které díky tomu vyplatily věřitele. Spolumajitelem společnosti Optifin Invest je podnikatel Alexej Beljajev. Společnost Farvis je spřízněna s firmou E-Invest Martina Ulčáka. 

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková uvedla, že díky novým akcionářům si Vítkovice Gearworks udržely trh speciálních převodovek. "Společnost má nyní zakázky převážně v oblasti dodávek pro hutní a strojírenské firmy ve středoevropském regionu. Obnovila obchodní vztahy s klienty z Evropské unie, kteří čekali na ukončení insolvence," uvedla mluvčí. 

V roce 2016 byla firma ve ztrátě více než 700 milionů korun, loni ji snížila na méně než 17 milionů. Letos podnik plánuje růst tržeb, měly by překročit 140 milionů korun. "Naše EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) je nyní nulová a bude kladná," uvedl ředitel Vítkovic Gearworks Vladimír Bindzár. 

Vítkovice Gearworks jsou jedním z předních dodavatelů atypických převodových skříní, ozubených dílů a kompletních pohonů pro různá odvětví průmyslu, poskytují ale také například projekční a inženýringové služby. Nyní mají zhruba 140 zaměstnanců. Před vstupem nových akcionářů patřily do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. 

Předloni se několik firem ze skupiny dostalo do finančních potíží. Vítkovice Power Engineering (VPE) později skončily v konkurzu, Vítkovice Revmont, Vítkovice Envi a letos i Vítkovice Heavy Machinery v reorganizaci. V úpadku v roce 2016 skončily také Vítkovice Gearworks. Svou insolvenci firma zdůvodnila právě vazbami na VPE a nedůvěrou, kterou po zahájení insolvenčního řízení projevili její partneři. 

"Posledním krokem v rámci vypořádání se s minulostí budou postihy za zneužití našeho know-how konkurenčními společnostmi, které chtěly využít insolvenčního řízení k nekalým praktikám. S tím se chceme rychle právní cestou vyrovnat," uvedl ve čtvrtek Bindzár. 

Firmy ve skupině Vítkovice Machinery Group mají nyní celkem 2000 zaměstnanců. Ještě před třemi lety ale skupina zaměstnávala přes 8000 lidí. Ze skupiny se však před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding a některé dceřiné firmy skupina prodala. Jednu z firem ze skupiny, Hutní montáže, už od Světlíka koupil i Ulčák. Do skupiny nyní patří například společnosti Vítkovice Hammering, Vítkovice IT Solutions nebo Vítkovice Mechanika.