Co zbylo ze Světlíkova impéria | E15.cz

Co zbylo ze Světlíkova impéria

Co zbylo ze Světlíkova impéria
Jan Světlík
• 
ZDROJ: ctk

Jan Stuchlík

Strojírenské Vítkovice podnikatele Jana Světlíka dokončily prodej další ze svých dcer. Za výrobce převodovek Vítkovice Gearworks složili noví majitelé, firmy Optifin Invest a Farvis Martina Ulčáka a Alexeje Beljajeva, 80 milionů korun. Vedení Vítkovic hodlá v prodejích pokračovat. Z dřívějšího gigantu má být výrazně menší firma zaměřená na výrobu speciálních výrobků.

Ještě před sedmi lety si ostravský podnikatel Jan Světlík maloval, jak se budou jeho Vítkovice ve velkém podílet na stavbě nových bloků v temelínské jaderné elektrárně. Založil kvůli tomu novou dceru Vítkovice Nuclear Power a do jejího čela angažoval bývalého šéfa antimonopolního úřadu a ministra vnitra Martina Pecinu. Se všemi tehdejšími zájemci o stavbu elektrárny – ruským Rosatomem, americkým Westinghousem a francouzskou Arevou – Vítkovice uzavíraly dohody o spolupráci.

Energetické strojírenství mělo celou vítkovickou skupinu táhnout ke světlé budoucnosti. Na vrcholu v roce 2012 do ní patřilo přes třicet firem a její tržby se vyšplhaly na rekordních více než 16 miliard korun při zisku 430 milionů korun. Jedné z klíčových částí skupiny Vítkovice Heavy Machinery pomohl ve stejné době také krach konkurenční hutní firmy Pilsen Steel.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!