Repsol musí šetřit. Prodá majetek za šest miliard a omezí investice | E15.cz

Repsol musí šetřit. Prodá majetek za šest miliard a omezí investice

Sídlo firmy Repsol v Madridu
Sídlo firmy Repsol v Madridu
• 
ZDROJ: Luis Garcia, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělská ropná společnost Repsol hodlá do roku 2020 prodat majetek za 6,2 miliardy eur (168,1 miliardy korun) a snížit investice do průzkumu a těžby o 40 procent. Změny, které jsou součástí nového strategického plánu na roky 2016 až 2020, mají firmě pomoci snížit dluh a zajistit vyplácení dividend.

Cílem nového strategického plánu skupiny je učinit Repsol odolnější vůči případnému delšímu období nízkých cen ropy a reorganizovat firmu po převzetí kanadské společnosti Talisman, kterou Repsol koupil v loňském roce.

Koupě Talismanu za 8,3 miliardy dolarů (196,4 miliardy korun) pomohla firmě upevnit si pozici v zahraničí a zvýšit těžbu. Také jí ale dramaticky zvýšila dluh, a to v situaci, kdy ceny ropy zůstávají nízko. Ratingové agentury proto zkoumají, jak moc je Repsol finančně silný, uvedla agentura Reuters.

Firma varuje před pětinovým poklesem zisku

Repsol byl doposud jednou z posledních evropských ropných firem, která letos neoznámila snížení kapitálových výdajů. Akcie firmy se kvůli tomu dostaly pod zvýšený tlak a jen za poslední tři měsíce ztratily kolem 27 procent. Dnes v reakci na zprávu však zpevňují a na počátku obchodování si připisovaly tři procenta.

Repsol ve středu varoval, že jeho čistý zisk může klesnout v letošním roce až o 22 procent, a to kvůli nízkým cenám energií a ztrátě hodnoty části majetku v severní Americe. Firma uvedla, že ve třetím čtvrtletí bude muset snížit hodnotu majetku o 450 milionů eur. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) má však za celý rok stoupnout.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah