Ropa výrazně zdražuje, rafinerie po hurikánu obnovují provoz

Těžba ropy

Těžba ropy Zdroj: reuters

Těžba ropy
Těžba ropy
Těžba ropy
4
Fotogalerie

Cena americké ropy si dnes připisuje více než tři procenta, vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň za poslední dva týdny. Za jejím zdražováním je pokračující obnovování provozu amerických rafinerií po hurikánu Harvey. Stoupající produkce rafinerií zvyšuje poptávku po ropě a zároveň zmírňuje obavy z nedostatku ropných produktů, což tlačí dolů ceny benzinu.

Kolem 18:00 SELČ vykazovala americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) nárůst o zhruba 3,4 procenta na 48,88 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent si ve stejnou dobu připisovala 2,3 procenta na 53,55 dolaru za barel.

Cena termínového kontraktu na benzin na newyorské komoditní burze NYMEX naopak ztrácí zhruba tři procenta na 1,69 dolaru za galon. Je tak zpět na úrovních z doby, než hurikán Harvey zasáhl americký stát Texas. "Benzin klesá, protože rafinerie v Texasu začaly obnovovat provoz," uvedl analytik William O'Loughlin ze společnosti Rivkin Securities.

Harvey dorazil na pobřeží Texasu 25. srpna a vyřadil z provozu téměř čtvrtinu rafinerských kapacit ve Spojených státech. V pondělí bylo podle vládních údajů stále uzavřeno osm rafinerií, jejichž podíl na celkové kapacitě v USA činí 11,4 procenta, uvedla agentura Reuters.