Rosněfť se může stát světovým ropným lídrem, dal nabídku Britům | E15.cz

Rosněfť se může stát světovým ropným lídrem, dal nabídku Britům

ropa, Rosněfť
ropa, Rosněfť
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Rosněfť míří k ovládnutí ruského těžaře ropy TNK-BP. Státní společnost podle zdrojů agentury Reuters předložila nabídku na koupi 50procentního podílu v TNK-BP britskému energetickému gigantu BP. Celý podnik nabídka ohodnotila na více než 50 miliard dolarů. Rosněfť se podle neoficiálních informací už ve středu dohodla na koupi druhé poloviny podílu v TNK-BP za 28 miliard dolarů od konsorcia ruských miliardářů AAR.

Pokud ruská Rosněfť opravdu získá TNK-BP pod plnou kontrolu, stane se největším světovým ropným koncernem. Třetí největší ruský ropný producent TNK-BP těží zhruba 1,7 milionů barelů denně. Touto akvizicí by se Rosněfť dostala na produkci přes 3 miliony barelů denně, čímž by překonala americký gigant Exxon Mobil i největší čínský ropný koncern PetroChina.

Část britského podílu v TNK-BP plánuje Rosněfť odkoupit za peníze, část zaplatit svými akciemi. BP v Rosněfti v současnosti drží 1,3procentní podíl, při úspěchu transakce by balík BP mohl převýšit 10 procent.

Vývoj akcií Rosněfti za poslední rok

Vývoj akcií Rosněfti za poslední rok (finanzen.net) Autor: finanzen.net

Dohoda Rosněfti s ruskými miliardáři s AAR by pak ukončila lukrativní, ale problémové partnerství pro BP a uvolnila Britům cestu k uzavření strategické aliance s Rosněftí. Vztahy mezi BP a AAR se zhoršily loni, kdy konsorcium zablokovalo dohodu o průzkumu mezi BP a Rosněftí s tím, že BP tím porušila akcionářskou dohodu.

AAR rovněž loni v květnu odmítla nabídku BP a Rosněfti, aby jim prodala svůj podíl za 32 miliard dolarů. BP proto v dalším měsíci nabídla svůj podíl k prodeji s těžko přijatelným výhledem pro oligarchy, že budou muset vstoupit do podnikání se státní Rosněftí.

Celkově se Britům zatím působení v Rusku vyplatilo. Od roku 2003, kdy poloviční podíl za 8 miliard dolarů nakoupili, z TNK-BP do centrály BP v Londýně na dividendách přiteklo 19 miliard dolarů.

Vývoj akcií BP za poslední rok

Vývoj akcií BP za poslední rok (Yahoo) Autor: Yahoo

Rosněfť je největším producentem ropy v Rusku. Svého postavení se domohla po převzetí majetku kdysi největšího ruského těžaře Jukos, kterého politicky motivovaná perzekuce jejího šéfa Michaila Chodorkovského dovedla k bankrotu.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.