Rusko chce vyrábět kalašnikovy v Řecku, plán může narazit na zájmy NATO | E15.cz

Rusko chce vyrábět kalašnikovy v Řecku, plán může narazit na zájmy NATO

Kalašnikov
Kalašnikov
• 
ZDROJ: Volne dilo: U.S. Air Force; Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko oficiálně navrhlo řeckému ministerstvu obrany společnou výrobu pušek kalašnikov v Řecku. Uvedla to italská agentura ANSA s odvoláním na řecká média. Oficiální odpověď Moskva očekává do srpna. Návrh prý padl při nedávné návštěvě řeckého ministra obrany Panose Kammenose v Moskvě.

Nejde o první takový návrh. Už v roce 2006 Moskva Aténám navrhla výrobu zbraní v řeckých továrnách. Tyto zbraně se pak měly vyvážet do třetích zemí.

Nyní podle řeckých médií zástupci Ruska navštívili závody firmy Hellenic Defense Systems (EAS) a svůj návrh zopakovali. Následoval oficiální dopis Generálnímu ředitelství pro investice do obrany a vyzbrojování (GDDIA) s detailním plánem o společné výrobě pušek kalašnikov v továrně EAS.

Problém pro spojence

Podle serveru onalert.gr je zde však několik podstatných překážek. V první řadě je to spojenectví Řecka se Severoatlantickou aliancí (NATO) a Spojenými státy. Pro spojence bude obtížné takovou dohodu přijmout. Za druhé pak společná výroba kalašnikovů může znamenat, že Řecko jimi bude muset nahradit současné pušky G3, což se zřejmě nebude líbit evropským spojencům a věřitelům.

Počet zaměstnanců EAS od ekonomické krize také prudce klesl a spekuluje se, že že výrobní závod bude úplně uzavřen. Úředníci GDDIA však tvrdí, že současný počet zaměstnanců je pro výrobu dostatečný.

Kalašnikov vydělal

Výrobce kalašnikovů byl jednou z prvních ruských společností, kterých se dotkly obchodní sankce západních zemí vůči Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi. Příjmy společnosti se loni přesto zvýšily o 28 procent na tři miliardy rublů (1,4 miliardy korun) a firma se dostala do zisku. Celkem loni vyrobila 120 tisíc kusů zbraní a letos čeká zvýšení výroby o 25 procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah