Rusko prý na Česku testuje možnost pohnout s cenou ropy

ropovod

ropovod Zdroj: profimedia.cz

Za potížemi s dodávkami ruské ropy do Česka přes ropovod Družba jsou prý snahy ruských ropných společností zvýšit cenu suroviny. Uvedl to ruský list Kommersant s tím, že dodávky z alternativních zdrojů by vyšly české rafinerie ještě dráž. Podle agentury Reuters Rusko zatím dohodnutou dodávku ropy do Česka nepotvrdilo. Ruské firmy slíbily v dubnu dodat minimálně 230 tisíc tun suroviny. Podle smlouvy má ale Česko dostat 409 670 tun.

Ruský monopolní přepravce ropy Transněfť v pondělí uvedl, že má pro Česko zásoby ropy k dodání ropovodem Družba pouze na tři dny. Na vině jsou prý ruské společnosti, které nepředložily novou žádost o dodávky na český trh. V úterý nakonec podnik oznámil, že je připraven zajistit Česku veškerý dohodnutý objem suroviny. Podle Kommersantu Rusko hledá možnosti, jak využít spuštění nového ropovodu BTS-2 k nátlaku na odběratele ropy Urals v Evropě, aby dosáhly zvýšení cen.

„Snížení exportu přes Družbu do jedné z evropských zemí bude využito ruskými společnostmi k přehodnocení podmínek dodávek po celém ropovodu. Česko se stalo ideálním uchazečem o tuto roli. Je konečným bodem jižní větve Družby po Slovensku a zmenšení dodávek nepostihne další odběratele. Kromě toho rozdrobená struktura vlastnictví českých rafinérií vylučuje předčasnou konfrontaci s regionálními monopoly, jako je MOL či Orlen,“ poznamenal Kommersant.

Čtěte také:

Transněfť je připraven Česku dodat všechnu požadovanou ropu

Hrozba ropného šoku se vrací

Česko má podle deníku tři dny na dohodnutí nových podmínek nákupů. Alternativní přepravní cesty ropy by stály o čtyři až pět dolarů na barel dráž, dodává.

Technické potíže Družba nemá

Kommersant připomněl, že od 1. do 8. dubna Česko přes Družbu dostalo jen 15 procent měsíčního objemu dodávek. Podle monopolního přepravce Transněfť dostaly ropné společnosti na druhé čtvrtletí kvótu 1,2 milionu tun, ale Lukoil a Rosněfť přepravu do Česka odmítly.

V dubnu mělo Česko dostat 350 tisíc tun, ale zatím je dohodnuta dodávka jen 80 tisíc, z čehož 60 tisíc tun již bylo přepraveno. Zbývajících 20 tisíc tun má Transněfť přepravit během tří dnů a přepravce doufá, že Česko tento čas využije k tomu, aby ruským firmám nabídlo výhodnější podmínky. Žádné technické potíže s Družbou nejsou.

Zjednodušený nákres dvou větví ropovodu Družba Zjednodušený nákres dvou větví ropovodu Družba | globalresearch.ca Zjednodušený nákres dvou větví ropovodu Družba

Ruští exportéři díky novým trasám posilují

Podle obchodníků s ropou mají ruské ropné společnosti tradičně „složité vztahy“ s téměř všemi odběrateli z Družby; odběratelé chtějí cenu na úrovni alternativních přepravních tras z Ruska, zatímco ruské společnosti trvají na ceně ropy pro evropské rafinerie z alternativních zdrojů.

Při omezených přepravných kapacitách neměly ruské firmy na výběr, ale spuštění BTS-2 s terminálem Usť-Luga jim poskytlo nejen alternativní trasu k exportu na Západ, ale i přebytek přepravních kapacit. Pozice ruských exportérů tak zesílila a vývoz přes Družbu se stal méně výhodným.

Ruské společnosti podle Kommersantu zatím odmítají odhalit podrobnosti rozhovorů s Čechy, ale i sám fakt, že je vedou. Podle analytika Denise Borisova z banky Nomos se ruským firmám nepodaří zvýšit cenu o čtyři až pět dolarů za barel, ale cena nejspíše vzroste o dva až tři dolary. Vzhledem k tomu, že Rosněfť a Lukoil nehodlají využít kvótu pro druhé čtvrtletí pro Česko, je podle Kommersantu pravděpodobnější, že ji předají Gazprom Něfti.