Ruský plynovod Southstream už má v Turecku stavební povolení | E15.cz

Ruský plynovod Southstream už má v Turecku stavební povolení

Istanbul, Turecko
Istanbul, Turecko
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko a Rusko se dohodly na udělení závěrečného stavebního povolení pro plynovod South Stream, který má přivést ruský plyn z Černého moře do Evropy a obejít současné tranzitní země Ukrajinu a Bělorusko. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zástupce turecké vlády.

Plynovod South Stream má vést z jihu Ruska po dně Černého moře do Bulharska a odtud do Srbska, Maďarska, Slovinska, Rakouska a Itálie, s odbočkami do Chorvatska, Makedonie, Řecka a Turecka. První větev má být spuštěna v roce 2015 a má přepravit ročně 63 miliard metrů krychlových plynu. Náklady na projekt, který má být konkurentem evropského projektu Nabucco, se odhadují na 15,5 miliardy eur (téměř 400 miliard Kč).

Podle zástupců turecké vlády byla dohoda dojednána v úterý na setkání tureckého ministra pro energetiku Tanera Yildize s nejvyššími představiteli ruské plynárenské firmy Gazprom. Oficiálně má být dohoda, která umožní zahájení výstavby, podepsána dnes v Moskvě.

Ministr Yildiz dnes navštíví Moskvu a bude jednat s místopředsedou ruské vlády Igorem Sečinem.

Gazprom je s polovičním podílem hlavním akcionářem projektu. Italská Eni má pětinový podíl, francouzské firmě EdF a Wintershall, divizi německého koncernu BASF, náleží po 15 procentech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah