Šéf automobilky Volkswagen Martin Winterkorn rezignoval | E15.cz

Šéf automobilky Volkswagen Martin Winterkorn rezignoval

Martin Winterkorn
Martin Winterkorn
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Generální ředitel německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn (68) oznámil odchod z funkce. Převzal tím zodpovědnost za největší skandál v takřka 80leté historii společnosti. Winterkorn je první obětí případu manipulací s emisemi u naftových vozů Volkswagenu. Skandál vyšetřuje řada zemí a česká vláda připravuje svolání těchto typů vozů k bezplatným opravám. Akcie společnosti po propadu o zhruba třetinu za první dva dny týdne dnes mírně oživily.

„Volkswagen potřebuje nový začátek - a také na personální úrovni. Mou rezignací tomu dělám místo,“ prohlásil Winterkorn. Ujistil, že sám o manipulacích s emisemi nevěděl, a dodal, že byl těmito informacemi „šokován“. Automobilka musela tento týden po zjištění amerických úřadů přiznat, že do 11 milionů svých aut instalovala software, který rozpoznává, kdy je vůz testován na emise, a až v té chvíli spustí systém, který emise při testování snižuje

Winterkornovu rezignaci musí přijmout dozorčí rada, která se schází v pátek. Favority na nového generálního ředitele skupiny, jejíž součástí je i česká Škoda Auto, jsou podle médií výkonný šéf sesterské automobilky Porsche Matthias Müller, šéf automobilky Audi Rupert Stadler a hlava vlajkové značky VW Hubert Diess.

Skandál kolem automobilky Volkswagen vypukl v pátek, kdy firmu z manipulace emisních měření u naftových vozů obvinila americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). Volkswagenu v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (437 miliard korun) a začalo tam proti němu kriminální vyšetřování; skandál navíc tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země a dnes přípravné vyšetřování oznámila spolková země Dolní Sasko, kde sídlí ústředí skupiny.

Volkswagen potřebuje nový začátek - a také na personální úrovni

Pětičlenný řídící výbor dozorčí rady Volkswagenu zpovídal Winterkorna v sídle společnosti ve Wolfsburgu od rána, aby mohl předložit své doporučení dalších kroků pátečnímu zasedání dozorčí rady. Volkswagen se kvůli skandálu dostal pod silný tlak, který ještě zvýšil zhruba třetinový propad tržní hodnoty společnosti za první dva dny týdne.

Winterkorn se generálním ředitelem a šéfem představenstva koncernu Volkswagen stal počátkem roku 2007 a nynější smlouva mu měla vypršet na konci příštího roku. Letos v dubnu vyšel vítězně z mocenského souboje s tehdejším šéfem dozorčí rady a patriarchou Volkswagenu Ferdinandem Piëchem, který odmítal Winterkornovi prodloužit smlouvu, ale po své prohře odstoupil. Winterkornovi měla právě v pátek dozorčí rada prodloužit smlouvu o dva roky.

Martin Winterkorn má dovést Volkswagen na vrchol

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah