Šéf OKD Klaus-Dieter Beck si loni vydělal 121 milionů korun

Klaus-Dieter Beck

Klaus-Dieter Beck Zdroj: 7 Jiri Kotatko

Generální ředitel těžební společnosti OKD a zároveň výkonný ředitel New World Resources (NWR) Klaus-Dieter Beck si v loňském roce vydělal 4,92 milionu eur (zhruba 121 milionů korun). Na desítky milionů korun si přišli i další vysocí manažeři NWR. Na základě informací z výroční zprávy NWR za loňský rok o tom nformoval server Týden.cz.

Beck se se svým příjmem řadí mezi nejlépe placené manažery v Česku. Většinu jeho příjmu tvořila odměna v podobě akcií NWR v hodnotě 2,2 milionu eur (asi 54 milionů korun). Peněžní bonus pak činil 1,6 milionu eur (zhruba 39 milionů korun), zbytek příjmu tvořil základní plat a benefity.

Předseda představenstva NWR Mike Salomon si vydělal téměř 1,9 milionu eur (46,7 milionu korun) a finanční ředitel Marek Jelínek 1,7 milionu eur (41,8 milionu korun). Nevýkonní ředitelé NWR si připsali částky mezi 76 až 190 tisíci eury (1,8 až 4,6 milionu korun). Například bývalý český eurokomisař Pavel Telička získal odměnu ve výši zhruba 1,8 milionu korun.

Těžební společnosti New World Resources, majitelce černouhelné firmy OKD, loni klesl zisk meziročně o 44 procent na 130 milionů eur (asi 3,3 miliardy korun). Tržby stouply meziročně o tři procenta na 1,63 miliardy eur (zhruba 41 miliard korun).

NWR, jejíž spoluvlastníkem je finančník Zdeněk Bakala, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku čtyři doly. Dalšími dceřinými firmami NWR jsou producent koksu OKK Koksovny a polská NWR Karbonia, která připravuje v Dębieńsku otevření nového dolu.

Pro letošní rok plánuje firma investice ve výši 250 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun). Zhruba sto milionů firma vyčlení na údržbu existujících provozů, stejnou částku dá na rozvoj těžby v Česku, 40 až 50 milionů eur investuje do rozvoje polského dolu Dembieńsko.