Škoda Auto obnovila výrobu na Ukrajině v Solomonovu. Podle firmy jde o pozitivní signál

Továrna v Solomonovu na Ukrajině, kde se montují škodovkyq

Továrna v Solomonovu na Ukrajině, kde se montují škodovkyq Zdroj: Škoda Auto

Výroba baterií do elektromobilů v mladoboleslavském závodě Škoda Auto.
Výroba baterií do elektromobilů v mladoboleslavském závodě Škoda Auto.
Výroba baterií do elektromobilů v mladoboleslavském závodě Škoda Auto.
Výroba baterií do elektromobilů v mladoboleslavském závodě Škoda Auto.
5
Fotogalerie

Automobilka Škoda Auto a její obchodní partner Eurocar na začátku tohoto týdne obnovily výrobu vozů Škoda v závodě v ukrajinském Solomonovu. Zhruba do poloviny měsíce plánuje firma Eurocar v prvním kroku zkompletovat všech 80 vozů, které byly minulou středu vypraveny vlakem z Mladé Boleslavi. Jedná se o modely Kodiaq a Karoq, které byly na Ukrajinu doručeny v rozložené formě. ČTK to dnes řekla mluvčí Škoda Auto Simona Havlíková.

"Závod v Ukrajinském Solomonovu současně i nadále funguje jako logistické centrum, které ve spolupráci s OSN a Červeným křížem poskytuje humanitární pomoc Ukrajincům. Obnovení výroby je pozitivním signálem, že Ukrajina je nezdolná ve své touze růst a jít kupředu," uvedla Havlíková.

Vozy na Ukrajinu dopravil vlak ve formě takzvaného SKD, tedy Semi Knocked Down (částečná předmontáž). Z hotových vozů byly demontovány motor, převodovka, přední náprava, zadní náprava, kola, výfuk, v případě verze 4x4 i kardanový hřídel. Spolu s karoserií byly zabaleny na palety, které putovaly k opětovné montáži v závodě na Ukrajině.

Video placeholde
Výroba Škoda Octavia • První Boleslavská

Škoda má výrobní závody v Rusku. Na Ukrajině má montážní závod v Solomonově, kde auta pro českou automobilku montuje ukrajinská společnost Eurocar, která po začátku ruské invaze výrobu vozů přerušila.

Škoda kvůli invazi také přerušila veškeré aktivity v Rusku. Přerušila výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu a zastavila i export vozů do země.

Ruský trh je jeden z nejvýznamnějších trhů značky Škoda ve světovém měřítku. V roce 2021 pro ni bylo Rusko druhým největším trhem. Škoda Auto zde prodala 90.400 vozů. Lze tak očekávat dopad na hospodaření firmy. V Rusku vyrábí Škoda modely Rapid, Octavia, Karoq a Kodiaq. V Nižném Novgorodu se vyrábějí tři modely, Rapid se vyrábí v závodě v Kaluze.

Škoda Auto loni zákazníkům na celém světě dodala 878.200 vozů, což je o 12,6 procenta meziročně méně. Automobilka loni zvýšila nekonsolidovaný čistý zisk o 48 procent na 22,41 miliardy korun. Nekonsolidované tržby se snížily o 0,4 procenta na 422,6 miliardy.