Škoda dodá do Finska další tramvaje za čtyři miliardy | E15.cz

Škoda dodá do Finska další tramvaje za čtyři miliardy

Jan Šindelář

Finská společnost Transtech ze skupiny Škoda Transportation má v kapse objednávku na dalších 49 tramvají pro Helsinky. Tamní dopravní podnik využil opci na dvacet nízkopodlažních vozidel a zároveň podepsal záměr odebrat dalších 29 tramvají pro novou linku Raide – Jokeri. K podepsání samotného kontraktu na devětadvacet strojů by mělo dojít v pátek. 

Celková hodnota obou dodávek přesahuje čtyři miliardy korun. Jde o úzkorozchodné tramvaje s označením ForCity Smart Arctic; vyrábějí se ve Finsku.

„Naše vozidla se v náročných severských podmínkách jednoznačně osvědčila, a i proto jsme na tomto trhu v posledním roce velice úspěšní,“ uvedl viceprezident Škody a předseda představenstva Transtechu Zdeněk Majer. V Helsinkách už je v provozu čtrnáct tramvají ForCity Smart Artic ze čtyřiceti objednaných v minulosti.

První dvě tramvaje byly dopravnímu podniku v Helsinkách dodány už v roce 2013, následně prošly testy pro provoz v severském podnebí. V roce 2015 koupila Škoda v Transtechu kontrolní podíl, takže vozy vyráběné v největším skandinávském výrobci kolejových vozidel nesou logo Škoda.

Nová linka Raide-Jokeri” bude 25 kilometrů dlouhá a bude spojovat východní část Helsinek a Espoo. Trať bude mít 33 zastávek a nahradí stávající vytíženou autobusovou linku. Nová vozidla pro tuto trať budou obousměrná. První prototypy budou dodány v létě 2019.

Už v říjnu Škoda vyyhrála tendr na patnáct až dvacet tramvají ForCity Smart Artic pro třetí největší finské město Tampere.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!