Škodě kvůli nižším prodejům loni klesl provozní zisk o víc než čtvrtinu | E15.cz

Škodě kvůli nižším prodejům loni klesl provozní zisk o víc než čtvrtinu

Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Winfried Vahland představil designovou studii Škoda Vision C 3. března v Ženevě v předvečer zahájení ženevského autosalonu.
Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Winfried Vahland představil designovou studii Škoda Vision C 3. března v Ženevě v předvečer zahájení ženevského autosalonu.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Automobilce Škoda Auto v loňském roce klesl provozní zisk o 26,7 procenta na 522 milionů eur (14,3 miliardy korun). K propadu podle automobilky přispěl nižší objem prodeje a vývoj směnných kurzů.

Tržby českého výrobce automobilů se snížily o 1,1 procenta na 10,32 miliardy eur (282,4 miliardy korun). Vyplývá to z prohlášení, které dnes zveřejnila německá skupina Volkswagen.

Mladoboleslavská automobilka již dříve oznámila, že loni dodala zákazníkům 920 800 aut, tedy o dvě procenta méně než před rokem. Pokles způsobil hlavně slabší výkon v prvním pololetí. V první polovině roku měl na prodej automobilky negativní dopad přechod na nové modely, zvláště v případě nejprodávanější Octavie, a obtížná situace na mnoha trzích, upozornil Volkswagen.

Ve druhé polovině roku se již podařilo automobilce prodej zvýšit a v prosinci byl dokonce její prodej rekordní. Škoda v roce 2013 představila osm nových nebo přepracovaných modelů. Výroba Škody loni klesla o 1,2 procenta na 932 tisíc vozů. Podíl provozního zisku na tržbách pak klesl na 5,1 procenta z 6,8 procenta v předchozím roce.

Celé skupině Volkswagen loni vzrostl provozní zisk o 1,5 procenta na rekordních 11,7 miliardy eur (320,3 miliardy korun). Tržby skupiny se zvýšily o 2,2 procenta na 197 miliardy eur a dodávky aut zákazníkům o 4,9 procenta na 9,73 milionu vozů a rovněž byly rekordní. Součástí koncernu jsou kromě vlajkové značky VW a Škody také Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Seat.

Předloni firma převzala výrobce sportovních vozů Porsche. Vyrábí rovněž nákladní vozy pod značkami VW, Scania a MAN a vlastní výrobce motocyklů Ducati.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah