Škodě Auto za devět měsíců stoupl provozní zisk o 8,5 procenta | E15.cz

Škodovka je tahounem koncernu Volkswagen. Provozní zisk jí za devět měsíců stoupl o 8,5 procenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Provozní zisk automobilky Škoda Auto za devět měsíců letošního roku stoupl o 8,5 procenta na 1,2 miliardy eur (30,7 miliardy korun). Tržby se zvýšily o 17,6 procenta na 14,8 miliardy eur. Oznámila to mateřská společnost Volkswagen.

Škoda Auto podle Volkswagenu zvýšila tržby zejména díky tomu, že v rámci koncernu převzala regionální odpovědnost za Indii. Negativní dopad na výsledky měly vyšší náklady, vývoj směnných kurzů a vyšší vstupní výdaje na nové produkty, tyto vlivy však vykompenzovaly vyšší příjmy, lepší ceny a optimalizace nabídky.

Automobilka již dříve oznámila, že dodala svým zákazníkům za první tři čtvrtletí letošního roku 913 700 vozů, což bylo o 2,7 procenta méně než ve stejném období loni. Důvodem zůstává klesající celkový trh s osobními vozy v Číně. Na ostatních světových trzích mimo Čínu Škoda za prvních devět měsíců roku meziročně posílila o 4,4 procenta.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. Zaměstnává přes 35 tisíc lidí a je aktivní na více než 100 trzích.

Výsledky představil také mateřský koncern Volkswagen. Za devět měsíců letošního roku mu provozní zisk bez mimořádných položek stoupl o 11,2 procenta na 14,8 miliardy eur (377,8 miliardy korun), k růstu přispěly hlavně Škoda Auto a Porsche. Tržby stouply o 6,9 procenta na 186,6 miliardy eur. 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah