Slováci posilují pozici největšího výrobce aut na světě. Peugeot tam investuje čtyři miliardy | E15.cz

Slováci posilují pozici největšího výrobce aut na světě. Peugeot tam investuje čtyři miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën plánuje investovat do výroby nového modelu ve své továrně na Slovensku v přepočtu více než čtyři miliardy korun. Informovalo o tom slovenské ministerstvo hospodářství. Navrhlo vládě premiéra Roberta Fica, aby souhlasila s udělením daňové úlevy automobilce kolem půl miliardy korun. 

PSA požádala o investiční pobídky v souvislosti s přípravou na výrobu malého vozidla s pracovním označením P21, který by měla vyrábět od roku 2018 v Trnavě na západě Slovenska. Záměr počítá s tím, že od roku 2020 by z výrobních linek sjíždělo 180 tisíc těchto vozidel ročně.

Automobilka v současnosti na Slovensku montuje modely Citroën C3, Citroën C3 Picasso a Peugeot 208. Výroba posledních dvou zmiňovaných modelů by na Slovensku měla skončit postupně do roku 2019 a nahradit je má právě nové vozidlo, jehož produkce by vytvořila 420 nových pracovních míst.

Citroën C3 vs. Škoda Fabia - srovnání multimédií

Podle listu Sme jsou navrhované investiční pobídky pro PSA v přepočtu na nově vytvořená pracovní místa vyšší, než stát poskytl firmám v uplynulých letech.

Automobilový průmysl je jedním z hlavních tahounů slovenské ekonomiky a Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem aut. Zástupci odvětví dlouhodobě ovšem upozorňují na nedostatek kvalifikované pracovní síly. Například PSA zaměstnává na Slovensku také cizince. Slovenský závod automobilky se nachází v regionu, kde je nezaměstnanost nižší než celostátní průměr a je vzdálen jen několik desítek kilometrů od připravovaného závodu britské automobilky Jaguar Land Rover.

Slovenská továrna PSA, která by v příštích letech měla začít montovat i motory, zvýšila loni výrobu meziročně o čtyři procenta na nový rekord přes 315 tisíc vozidel. Kromě PSA montují vozidla na Slovensku také závody jihokorejské automobilky Kia Motors a německého Volkswagenu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah