Sobotka: Plán Bruselu zvýšit podíl zelených energií je nereálný | E15.cz

Sobotka: Plán Bruselu zvýšit podíl zelených energií je nereálný

Premiér Bohuslav Sobotka
Premiér Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika je proti tomu, aby Evropská unie stanovila jednotný závazný cíl pro podíl obnovitelných zdrojů energie. "Budeme hájit naši suverenitu. O podílu jaderné energetiky chceme rozhodnout v České republice," řekl dnes poslancům sněmovního evropského výboru premiér Bohuslav Sobotka.

Současný podíl obnovitelných zdrojů v Česku je kolem 12 procent, nárůst na navrhovaných 27 procent do roku 2030 se jeví příliš velký, upozornil Sobotka. Pokud cíl stanoven bude, Česko bude podle premiéra žádat, aby členské země měly možnost zvolit tempo, jakým se k němu budou přibližovat.

Naopak cíl snížení emisí oxidu uhličitého o 35 až 40 procent, který je problémem zejména pro země s větším podílem ocelářství, by byl pro Českou republiku únosný, dodal.

U obnovitelných zdrojů Sobotka zmínil i možnost sčítání podílů jednotlivých členských států. Některé země mají podle něho lepší přírodní podmínky pro jejich zavádění. Premiér upozornil i na paradox, že Německo o stanovení cíle usiluje, ovšem některé obce na saské straně protestují proti výstavbě větrného parku na české straně s argumentem, že to poškozuje turistický ruch.
__

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah