Solární kompromis. Evropa proclí jen podezřele levné čínské panely | E15.cz

Solární kompromis. Evropa proclí jen podezřele levné čínské panely

Solární pole, ilustrační foto
Solární pole, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: OregonDOT

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie uvalí definitivní antidumpingová cla na dovoz solárních panelů z Číny. Cla budou platit od 6. prosince na dva roky a dotknou se těch čínských firem, které nesplňují vývozní předpisy dohodnuté mezi EU a Čínou letos v létě. Dohoda stanovila minimální cenu, za kterou se mohou čínské panely do EU dovážet, a roční kvótu na dovoz.

Spor o cla na dovoz solárních panelů byl největším obchodním sporem mezi EU a Čínou. Evropská komise v červnu vyhověla stížnostem evropských výrobců solárních zařízení, kteří obvinili Čínu z prodeje panelů v Evropě pod výrobními náklady, a zavedla počáteční cla na dovoz čínských solárních panelů ve výši 11,8 procenta s tím, že od srpna se cla dále zvýší na 47,6 procenta. V srpnu však obě strany dokončily kompromisní dohodu o dovozu levných solárních panelů z Číny a cla nebyla zavedena. Dohoda stanovila minimální cenu, za kterou se mohou čínské panely do EU dovážet, a roční kvótu na dovoz. Tento dovoz je od cla osvobozen.

Čína je největším producentem solárních panelů na světě a Evropská unie největším trhem pro solární panely. Loni hodnota dovozu čínských panelů do EU dosáhla zhruba 21 miliard eur (575,6 miliardy korun). Kompromisní dohoda Číně umožňuje pokrývat asi polovinu evropské poptávky po solárních panelech.

Gigantický obchod

Výroba solárních panelů v Číně vzrostla v letech 2009 až 2011 na čtyřnásobek a její objem přesáhl celou světovou poptávku. Čínští producenti využili prudké expanze solární energetiky, kterou vlády v západním světě z peněz spotřebitelů štědře podporovaly. Po globální finanční krizi a dluhové krizi v eurozóně však evropské vlády tuto podporu výrazně omezily, což spolu s masivním čínským dovozem vedlo k bankrotu řady evropských výrobců.

Ve sporu o solární panely však obě strany věděly, že v sázce je mnohem více. Evropská unie je pro Čínu největším obchodním partnerem a Čína je pro unii v obchodě druhá za USA. Čínský vývoz do Evropské unie loni dosáhl 290 miliard eur a vývoz do Číny 144 miliard eur.

Solární podvody: v hledáčku jsou projekty s miliardovými dotacemi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah