Solární panely na střechu i jinam: Cena, dotace, výkon a životnost

Střešní solární panely pomáhají výrazně vylepšovat energetickou bilanci domácností.

Střešní solární panely pomáhají výrazně vylepšovat energetickou bilanci domácností. Zdroj: Profimedia

Solární panely začínají být v českých domácnostech poměrně běžná forma energetické úspory a atraktivní jsou i z hlediska udržitelnost, protože vyrábějí „zelenou energii“. Kromě životního prostředí mohou ulehčit i rodinnému rozpočtu, neboť zvyšují energetickou soběstačnost domácnosti a je na ně možné získat dotace. 

Jak fungují solární panely?

Solární či přesněji fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu ze slunečního záření. Využívají k tomu fotovoltaický jev, při kterém polovodičový materiál dopadem slunečních paprsků vytváří stejnosměrný proud. Ten se měničem převádí na střídavý proud použitelný v běžných elektrických zásuvkách. 

Nejlepší podmínky pro výrobu elektřiny vznikají ve chvíli, kdy na panely kolmo dopadá přímé sluneční světlo. Panely samozřejmě fungují i jindy, v horších světelných podmínkách ovšem nelze využít jejich plný potenciál. Při instalaci je proto třeba vybrat takové místo, kam sluneční paprsky dopadají co nejdelší část dne. 

Kde všude se dají solární panely nainstalovat?

Na první pohled je nejvhodnějším místem pro umístění solárních panelů v domácnosti střecha rodinného domu. Lze je však umístit také na střechy garáží, pergol, bytových domů a výrobních hal, nebo i samostatně na jakýkoli pozemek. Kromě toho mohou soláry fungovat i na chatě či na střeše karavanu. 

Obecně se uvádí, že celoročně nejlepších světelných podmínek v Česku lze dosáhnout při naklonění panelů pod úhlem 35 až 45 stupňů na jižní straně domu. Není to ale podmínkou, vyhovují i další způsoby umístění včetně instalace na svislých stěnách, třeba přímo na fasádě domu nebo balkonovém zábradlí. Někde se dokonce náklon solárních panelů mění v závislosti na ročním období. S umístěním vždy nejlépe poradí odborníci na instalace panelů.

Solární panely na střechu

Nejčastějším řešením domácností zůstává klasika v podobě panelů na střeše. Ještě než se ale do takové instalace pustíte, je třeba zvážit několik věcí. Jednou z nich je stav střechy. Panely lze sice instalovat na různé podklady, střecha ovšem musí unést jejich hmotnost. Pokud střecha není v nejlepší kondici, je vhodné nejprve zvážit rekonstrukci. Kromě toho je samozřejmě třeba vypozorovat, jak a kdy na střechu svítí slunce. 

Jaká je účinnost a výkon solárního panelu?

Účinnost solárních panelů se udává přibližně v rozpětí 15 až 17 procent. Zjednodušeně řečeno je to podíl, který z celkového množství dopadající sluneční energie dokážou panely přeměnit na elektřinu. Při optimálních světelných podmínkách a teplotě kolem 25 stupňů Celsia dopadá v Česku na metr čtvereční plochy kolmo nastavené ke slunečním paprskům maximálně tisíc wattů. Výrobci i vědci se průběžně snaží vyvíjet panely s vyšší účinností, jsou ovšem limitováni fyzikálními zákony.

Výkon fotovoltaického panelu je dán typem zařízení a udává se v jednotkách  Wp značících watt-peak (nominálního výkon solárního panelu v laboratorních, tedy ideálních světelných podmínkách). Současné panely bez problémů dosahují výkonu 300 a více Wp. Platí přitom, že panely o výkonu 1 kWp (kilowatt-peak) vyrobí přibližně 1000 kWh (kilowatthodin) elektřiny za rok. 

Optimální podmínky pro výrobu elektřiny přirozeně nepanují celoročně a v některých obdobích se výkon panelů značně snižuje. Přesto existuje způsob, jak maximálně přispět k energetické soběstačnosti. Je jím instalace baterií, do kterých se ukládá přebytečná elektrická energie. Tu je možné využít ve chvíli, kdy jí panely nevyrábějí dostatek, typicky v nočních hodinách.

Životnost: Vyplatí se solární panely?

V porovnání s panely dostupnými ještě před pár lety životnost a celkově odolnost panelů vzrostla a roste. Dnešní modely mohou bez problémů fungovat 35 let, někteří výrobci dokonce uvádějí 40 let. Je ale třeba počítat s postupným snižováním výkonu. Výrobci často poskytují záruku až na 25 let, během kterých by kondice panelů neměla klesnout pod 80 až 85 procent jejich počátečního výkonu. 

Co může zkrátit životnost solárního panelu? 

Klíčovými faktory určujícími životnost systému jsou kvalitní díly a správná instalace. Životnost panelů se však může výrazně zkrátit z řady příčin. Tyto motivy se skládají z následujících důvodů:

  • Mechanické poškození způsobené například odstraňováním sněhu nebo nevhodným mytím panelů
  • Chemické poškození modulů způsobené například čisticími prostředky
  • Chybná instalace, například přehřátí panelů
  • Výrobní vady

Solární panely a velká horka

Na první pohled by se mohlo zdát, že čím vyšší teploty, tím více energie získané ze slunce, a tedy i vyšší účinnost solárních panelů. Opak je ale pravdou. Solárním panelům nejvíce vyhovuje slunečné počasí a teploty kolem  zmíněných 25 stupňů. Při výrazně nižších teplotách může nastat snížení výkonu. Nejsou to však dramatické změny, netřeba se tedy bát, že by panely nevyráběly dostatek elektřiny. 

Solární panely na ohřev vody se hodí hlavně v létě

Fotovoltaické panely nemusejí sloužit pouze k výrobě elektřiny. Často se využívají sestavy, které ohřívají vodu přímo, případně z přebytečné energie. Alternativně lze využít fototermické panely, které slouží výhradně k ohřevu vody a případnému vytápění a elektřinu nevyrábějí.

Díky ohřevu vody pomocí sluneční energie je možné především v létě poměrně značně snížit provozní náklady, v zimě je třeba počítat se snížením výkonu. Proto by v domácnosti neměl chybět například elektrický bojler, který s ohřevem užitkové vody během zimních měsíců pomůže.

Cena: Kolik stojí solární panely?

Solární panely, které mohou fungovat na střeše obytného vozu, případně jen sloužit k domácímu nabíjení drobných spotřebičů a elektronických zařízení, jsou běžně dostupné v obchodech s elektronikou. Jejich cena v závislosti na výkonu a výrobci začíná zhruba na pěti tisících korun.

Pokud však mají panely sloužit na střeše rodinného domu nebo podobného objektu, je nutné přizvat odborníka, který panely dodá a profesionálně je nainstaluje.

Cena za instalaci solárních panelů se mění nejen v čase, ale také v závislosti na dodavateli. Například ČEZ na svých stránkách nabízí solární systém s ohřevem vody od 160 tisíc korun, systémy s bateriovým úložištěm od 213 tisíc. V cenách je už zahrnuta státní dotace. Přesnou částku se ale zadavatel dozví až ve chvíli, kdy vybraná firma zpracuje cenovou nabídku na míru. O ceně rozhoduje mimo jiné běžná spotřeba domácnosti, která určuje, jak velkou solární elektrárnu bude třeba instalovat. 

Cenovou nabídku lze získat také přímo u dodavatelů

Dotace na solární panely

Instalace fotovoltaického systému na rodinný dům je udržitelné a státem podporované rozhodnutí – vláda zvažuje dokonce i snížení daně. V rámci programu Nová zelená úsporám Light lze získat dotaci až 200 tisíc korun. Určen je seniorům a domácnostem s nižšími příjmy na rychlá a snadno realizovatelná energeticky úsporná opatření na rodinných domech.

O dotaci může žádat vlastník či stavitel rodinného domu, nebo trvale obývaných rekreačních objektů, kteří jsou nejvíce ohroženi energetickou chudobou a to před zahájením, v průběhu nebo i po dokončení prací. S vyřízením dotací často pomáhají přímo firmy, které se instalací panelů zabývají, protože ještě před podáním žádosti je nutné zpracovat projekt. O dotaci se následně žádá online prostřednictvím AIS SFŽP ČR. A kolik peněz lze od státu získat?

Základní instalace s výkonem 2 kWp a standardním měničem40 tisíc Kč
Základní instalace s výkonem 2 kWp a hybridním měničem60 tisíc Kč
Základní instalace s výkonem 2 kWp a efektivně využitým tepelným čerpadlem100 tisíc Kč
Za každý 1 kWp výkonu nad rámec základní instalace (2 kWp)10 tisíc Kč
Za 1 kWh elektrického akumulačního systému s bateriemi10 tisíc Kč

Pramen Nová zelená úsporám

Dotační program Nová zelená úsporám se nesoustředí jen na fotovoltaické systémy, ale na celkové snižování energetické náročnosti budov, případně výstavbu pasivních a nízkoenergetických rodinných domů.

V rámci programu můžete čerpat dotaci třeba i na výměnu oken, zateplení domu, výstavbu zelené střechy, pořízení a instalaci tepelného čerpadla nebo na vybudování systému na efektivní zachytávání a následné využití dešťové vody. Příspěvky je navíc možné vzájemně kombinovat. Orientační výši dotace si můžete sami spočítat v přehledné kalkulačce.

Videospeciál: Green Deal pro Evropu

Video placeholde
Green Deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí? • Videohub