Soud EU: Brusel chyboval při rozdělování emisních povolenek | E15.cz

Soud EU: Brusel chyboval při rozdělování emisních povolenek

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Blazek, Mlada fronta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise pochybila při výpočtech bezplatných emisních povolenek. Některým průmyslovým odvětvím jich přidělila příliš mnoho, konstatovala poradkyně evropského soudu v Lucemburku. Komise by podle ní měla učinit nové rozhodnutí týkající se povolenek. Jakékoli změny by se ale neměly uplatňovat se zpětnou účinností.

Systém obchodu s povolenkami zavedla Evropská unie v roce 2005. Tehdy se mezi členské země rozdělily emisní kvóty na vypouštění průmyslových škodlivin do ovzduší, po jejichž překročení už je nutné kupovat povolenky. Kromě toho EU přidělovala i bezplatné povolenky pro průmyslová odvětví, kde kvůli obavám o konkurenceschopnost existovalo riziko přemístění výroby do jiných zemí, které nemají tak přísné ekologické požadavky.

Některé průmyslové společnosti si stěžovaly, že obdržely menší počet emisních povolenek, než na jaký měly podle svého názoru nárok. Skupina rafinerských a chemických firem, zahrnující například firmy OMV Refining & Marketing, Esso Italiana či DOW Benelux, poté napadla rozhodnutí EU z roku 2013 o snížení bezplatně rozdělovaných emisních povolenek u národních soudů. Ty se pak obrátily na evropskou justici.

Předmětem sporu bylo stanovení takzvaného opravného koeficientu, s jehož pomocí komise korigovala množství bezplatných povolenek, které mají ochránit některá odvětví před vyššími náklady. Podle generální advokátky soudu v Lucemburku Juliane Kokottové však komise při jeho výpočtu stanovila příliš vysoký strop. „V tomto rozsahu je stanovení opravného koeficientu protiprávní,“ stojí také v dokumentu. Ten bezplatné přidělování povolenek vyhodnotil nikoli jako „příliš nízké, nýbrž jako příliš vysoké“.

Stanoviska generálních advokátů Soudního dvora Evropské unie jsou právně nezávazná, ve většina případů ale předjímají konečný verdikt. Ten by v tomto případě mohl přijít v příštích měsících.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah