Spotřeba cementu je rekordně nízká. Lídr trhu hlásí propad zisku | e15.cz

Spotřeba cementu je rekordně nízká. Lídr trhu hlásí propad zisku

Ilustrační foto, cementárna
Ilustrační foto, cementárna
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firma Českomoravský cement, sídlící v Mokré-Horákově na Brněnsku loni vydělala 777 milionů korun. Zisk firmy podruhé za posledních šest let klesl pod jednu miliardu a oproti roku 2011 se propadl dokonce o 166 milionů. Důvodem je útlum stavební výroby v Česku a z ní vyplývající mimořádně nízká spotřeba cementu.

Také tržby společnosti jsou meziročně nižší, klesly na 2,82 miliardy. Firma čelila zhoršujícím se podmínkám na trhu se stavebními materiály. Tuzemská stavební produkce propadla o dalších 6,5 procenta.

„Celková spotřeba cementu v České republice se dostala na rekordně nízkou úroveň 3, 422 milionů tun, což znamenalo pokles o devět procent oproti roku 2011,“ uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva Českomoravského cementu Jan Hrozek.

Podle něj si firma udržela postavení lídra trhu, klesl jí ale prodej cementu o deset procent. Největší díl poklesu se týká výroby transportního betonu.

Hospodářské výsledky Českomoravského cementu

rok zisk (v mld. Kč) tržby (v mld. Kč)
2012 0,78 2,82
2011 0,94 3,24
2010 1,06 3,08
2009 1,64 3,67
2008 1,61 4,61

Zdroj: Výroční zpráva firmy a databáze Prodata

Cement firma dodávala i na některé významné stavby, jakou je tunelový komplex Blanka v Praze nebo úseky dálnice. Firma loni rozšířila svůj sortiment o bílý cement, který dováží ze zahraničí.

Českomoravský cement, patří do mezinárodní skupiny HeidelbergCement. Její součástí v ČR jsou i společnosti Českomoravský beton a Českomoravský štěrk. Českomoravský cement na trh dodává cement ze dvou cementáren v Mokré a pražském Radotíně.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah