Stát zřejmě přisype další miliardy na podporu průmyslové zóny Kvasiny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Stát zřejmě přisype další miliardy na podporu průmyslové zóny Kvasiny

ČTK

Podpora rozvoje zóny Kvasiny - Solnice na Rychnovsku, v níž působí rostoucí závod Škody Auto, by se měla ze strany státu zvýšit z dosavadních tří na šest miliard korun. V pondělí bude o navýšení podpory jednat vláda. Skutečná výše investic pak bude záležet na tom, zda obce Kvasiny a Solnice schválí změny svých územních plánů, aby v sousedství areálu Škody Auto mohla vzniknout průmyslová zóna o 35 hektarech. 

Uvedli to hejtman Jiří Štěpán a ředitel krajského Centra investic, rozvoje a inovací Pavel Tichý. Největší část státem placených investic půjde do staveb a oprav silnic, odhadem přes 3,2 miliardy korun. "Jsou to pro kraj velmi zásadní stavby. Jde o obchvaty Solnice, Domašína, Opočna, Rychnova nad Kněžnou, přeložku silnice mezi Častolovicemi a Kostelcem nad Orlicí," řekl Štěpán. Kraj již na přípravě staveb silnic pracuje.

Přes 700 milionů korun by mělo jít na vznik a zasíťování 35hektarové zóny, v níž by v budoucnu měli postavit továrny subdodavatelé automobilky či jiní investoři. Kraj, jako manažer celého investičního projektu, již má v zóně zajištěno přes 90 procent parcel. Významných téměř 400 milionů korun by mělo jít na rekonstrukci rychnovské nemocnice.

Dělníky ze Škody má na Rychnovsku hlídat více policistů. Hradecký kraj žádá vnitro o posily

Zlepšení života by se díky vládní podpoře měli dočkat i obyvatelé Kvasin a Solnice. "Do Solnice by měly jít investice asi za 280 milionů korun a do Kvasin za 349 milionů korun," řekl radní kraje pro investice Václav Řehoř. V obcích se plánují nové chodníky, silnice, protipovodňová opatření, kamerové systémy, opravy obecních budov.

V Kvasinách se například počítá i se stavbou zemního valu, který by obec oddělil od továrny Škody Auto a od budoucí průmyslové zóny. "Val by měl být vysoký až 15 metrů a dlouhý 300 až 400 metrů. Náklady se odhadují na 48 milionů korun," řekl Řehoř. Tichý upozornil, že významná část investic v obcích je podmíněna právě změnami územních jejich územních plánů.

Na podpoře zóny Kvasiny - Solnice se dohodly stát, kraj a automobilka před dvěma lety. Škoda Auto deklarovala investovat do zvýšení výroby v Kvasinách přes sedm miliard korun a vytvořit 1300 pracovních míst. Automobilka však investice výrazně zvýšila a růst urychlila. V březnu oznámila, že do Kvasin investuje za období od roku 2015 do konce letošního roku téměř 12 miliard korun. Počet zaměstnanců do konce loňského roku zvýšila o více než dva a půl tisíce a nyní dává v Kvasinách práci asi sedm tisíc lidí.

Zájem o nové modely Škoda roste, v Kvasinách budou pracovat i v sobotu

Škoda Auto v Kvasinách nyní vyrábí modely Superb, Kodiaq a pro španělský Seat model Ateca, na konci července spustí výrobu modelu SUV Karoq. Výrobní kapacita závodu by měla stoupnou až na 295 tisíc vozů ročně. Díky rozvoji závodu má Rychnovsko s hodnotou 1,4 procenta nejnižší nezaměstnanost v ČR. Celkem v průmyslové zóně Solnice - Kvasiny pracuje deset a půl tisíce lidí, z toho asi tři tisíce cizinců.

S příchodem nových pracovníků, často z ciziny, do Škody Auto a do okolních továren však na Rychnovsku přibyla drobná kriminalita. Místní lidé si začali stěžovat, že ztrácí pocit bezpečí. Policie se začala situací intenzivně zabývat loni v září, od ledna posílila v lokalitě hlídky. Dalším rozvojem a situací v zóně by se měl zabývat vládní zmocněnec. Ministerstvo vnitra také plánuje vznik koordinačního centra pro cizince, kteří se dostanou do problémů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!