Strnad nakupuje, jeho Czechoslovak Group přebírá pardubického výrobce radarů | e15.cz

Strnad nakupuje, jeho Czechoslovak Group přebírá pardubického výrobce radarů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Holding Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Jaroslava Strnada koupil výrobce letištních radarových systémů Eldis Pardubice. CSG už vlastní v Pardubicích firmu Retia, která má obdobný výrobní program, vyrábí a vyvíjí radary a elektronické záznamové systémy.

"Eldis Pardubice je významný podnik českého radarového průmyslu s kvalitním týmem zaměstnanců a silným rozvojovým potenciálem. Řízení podniku je záležitostí jeho managementu, na nás je, abychom podniku díky silným obchodním schopnostem naší skupiny přinesli nové příležitosti a projekty," uvedl generální ředitel holdingu Michal Strnad.

Společnost Eldis vznikla v roce 1991. Vychází z odkazu bývalého elektrotechnického podniku Tesla. Hlavní produkcí společnosti jsou letištní přehledové radary, přesné přistávací radary a systémy pro řízení letového provozu. Holding CSG koupil stoprocentní podíl firmy od jejích majitelů a zakladatelů.

Eldis většinu své výroby exportuje a má zákazníky ve více než 20 zemích. V poslední době dodávala radarové systémy například do Indie nebo Polska. Mezi zákazníky ale patří i české ministerstvo obrany, které nakoupilo radarové systémy pro svá vojenská letiště.

Holding Czechoslovak Group ovládá podnikatel Jaroslav Strnad. Portfolio holdingu zahrnuje výrobu a prodej vojenských a speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů, munice, strojírenských produktů pro automobilový, železniční a letecký průmysl či brzdových systémů pro kolejová vozidla, stejně jako silniční dopravní a logistické služby.

Do skupiny patří například automobilky Tatra Trucks a Avia Motors, pardubická firma Retia, společnost Elton hodinářská, která vyrábí luxusní hodinky Prim, a letecké opravny Job Air Technic na letišti Mošnov u Ostravy. Podniky holdingu letos zaměstnávají více než osm tisíc lidí a v minulém roce vygenerovaly tržby v hodnotě 15,4 miliardy korun.

Strnad vybudoval z CSG významný průmyslový a zbrojařský holding

Vizitka průmyslové skupiny podnikatele Jaroslava Strnada (45; jeho holding Czechoslovak Group koupil výrobce letištních radarů Eldis Pardubice):

- Základem Strnadova podnikání je průmyslový a zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG), který se v minulosti jmenoval Excalibur Group (název změnil v lednu 2016). Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje vojenská a speciální vozidla, terénní nákladní automobily, zbraně, munici, ale i strojírenské výrobky pro automobilový, železniční a letecký průmysl nebo silniční dopravní služby. Uchází se o významné české armádní zakázky a vyváží zbraně třeba do Iráku.

- Holding CSG zastřešuje 21 výrobních a obchodních společností, prostřednictvím Strnadova podílu je s ním propojen i výrobce nákladních automobilů Tatra Truck. Do CSG patří například společnosti AVIA Motors, DAKO-CZ, ELTON hodinářská, JOB AIR Technic, KARBOX, MSM Group, ZTS Metalurg, Tatra Defence Vehicle či obchodník s vojenským materiálem Excalibur Army.

- Podniky holdingu loni zaměstnávaly více než 6000 lidí a jejich tržby činily 15,4 miliardy korun.

- CSG je jedním z nejaktivnějších českých investorů. Letos například slovenská větev holdingu, skupina MSM Group, vstoupila do srbského strojírenského podniku IMK 14. Oktobar a v rámci holdingu byla po několika letech obnovena výroba lehkých nákladních vozidel v automobilce Avia.

- Loni CSG ovládl letecké opravárny Job Air Technic z Mošnova u Ostravy, získal stoprocentní podíl v pardubické společnosti Retia vyrábějící radarovou techniku a další vojenskou elektroniku, koupil od indické firmy Ashok Leyland automobilku Avia a získal většinový podíl ve firmě Elton hodinářská z Nového Města nad Metují, která vyrábí hodinky značky Prim.

- Majitelem CSG je podnikatel Jaroslav Strnad, který začínal podnikat začátkem 90. let jako obchodník s kovovým šrotem, později přidal obchod s vyřazenou vojenskou technikou a dalšími armádními přebytky.

- V roce 2013 získal spolu s Reném Materou společnost Tatra, kterou koupili v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům. Prodělečná automobilka od té doby postupně navyšuje výrobu i zisk, loni to bylo 420 milionů.

- Od loňska Strnad vlastní strojírenskou společnost Kovosvit MAS, která není součástí CSG.

- Letos ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se společností Tatra Defence Vehicle ze skupiny CSG na opravy obrněných transportérů Pandur za 1,1 miliardy korun. Tatra Defence Vehicle se také zabývá vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra a se společností Tatra Trucks spolupracuje na výrobě obrněných vozidel typu Titus.

- Společnost Excalibur Army patří k důležitým hráčům na českém zbrojařském poli. Je strategickým partnerem nadnárodního holdingu obranného průmyslu General Dynamics Land Systems Europe.

- Společnost Job Air Technic letos oznámila, že se bude podílet na výstavbě a provozu hangáru na údržbu letadel v ruském Uljanovsku. Náklady na výstavbu přesáhnou miliardu korun.

- Firmy ze skupiny Czechoslovak Group se v minulosti dostaly do povědomí veřejnosti kvůli obžalobě za údajné skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích. Soud nakonec pět osob i firmy Excalibur Army a Real Trade Praha zprostil obžaloby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah