Strojírenská firma Excon Steel je v úpadku. Propustí 100 lidí

Společnost Excon Steel je v úpadku. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, který firmě zároveň povolil navrhovanou reorganizaci. Podnik kvůli problémům se splácením závazků mimo jiné navrhuje snížit počet zaměstnanců o zhruba stovku na 140 lidí.

Úřad práce v Hradci Králové již od firmy dostal oznámení o hromadném propuštění asi 100 zaměstnanců. „Jejich odchody předpokládáme v posledních dvou měsících letošního roku,“ řekl ředitel krajského úřadu práce Martin Horák. Lidé s technickou kvalifikací by prý mohli mít šanci nalézt novou práci. Hodnotu nezaměstnanosti v okrese by propuštění nemělo směrem nahoru zásadně ovlivnit. Ke konci července bylo na Hradecku bez práce asi 7500 lidí a nezaměstnanost činila sedm procent.

Městský soud v Praze zahájil insolvenční řízení s firmou v červenci na podnět přepravní společnosti Maxitrans. Strojírenská firma, která sídlí v Praze, ale hlavní závod má v Hradci Králové, se k návrhu následně připojila a uvedla, že ztratila schopnost hradit splatné závazky z provozu. Insolvenční soud vedle svolení s reorganizací ustanovil insolvenčního správce a vyzval věřitele k přihlášení pohledávek.

Strojírenský podnik se do problematické situace dostal mimo jiné kvůli investiční akci, v níž měl pro německou firmu zhotovit konstrukci pro větrnou elektrárnu. Kvůli neodebrání a neuhrazení téměř poloviny zakázky Excon Steel podal na německou firmu žalobu u tamního soudu na uhrazení škody téměř sto milionů korun.

Tři stovky věřitelů

Společnost již v rámci ozdravení provozu přijala úsporná opatření a najala krizové manažery, kteří nechali vypracovat analýzu hospodaření. Poté dospěli k závěru, že se podnik nachází v úpadku ve formě platební neschopnosti.

Firma podle srpnového prohlášení eviduje přes tři stovky věřitelů s pohledávkami za zhruba 338 milionů korun. V této částce nejsou zahrnuty takzvané podmíněné pohledávky z bankovních záruk, které činí asi 110 milionů korun. Po lhůtě splatnosti delší než tři měsíce je zhruba 45 milionů korun. Z insolvenčního návrhu vyplývá, že jediným zajištěným věřitelem je Unicredit Bank, která návrh na reorganizaci podpořila.

Pokles mzdových nákladů

Reorganizační plán počítá s uhrazením zajištěné pohledávky Unicredit Bank do 24 měsíců a se zkrácením části nezajištěných pohledávek na pětinu jejich hodnoty. Dál má pokračovat provoz závodu, přičemž strojírenská firma zahájila jednání s možnými investory o poskytnutí financí až do 115 milionů korun. Snížení počtu zaměstnanců na 140 lidí má zajistit měsíční pokles mzdových nákladů o 3,5 milionu korun, celkové fixní náklady mají klesnout o pět milionů korun. Hospodaření firmy bude kontrolovat věřitelský výbor.

Excon Steel se zabývá mimo jiné výrobou speciálních ocelových konstrukcí. Firma měla být například jedním z dodavatelů při plánované dostavbě temelínské elektrárny, když podepsala dohodu o budoucí spolupráci s francouzskou společností Areva i americkým Westinghousem. Projekt byl ale zastaven.

Bohatá historie

Firma má svůj původ v 19. století, kdy byla založena První česká akciová strojírna. Postupně se stala významným průmyslovým podnikem a v roce 1921 součástí strojírenského koncernu Škodových závodů. Nejnovější historie hradeckého závodu se začala psát v roce 2003, kdy podnik v rámci konkurzu strojírenské firmy ZVU Chemie koupila pražská inženýrská skupina Excon.

Podle účetní závěrky z roku 2012 tehdy zaměstnávala téměř 280 lidí. Hospodaření firmy v roce 2012 skončilo při tržbách za vlastní výrobky a služby 488 milionů korun ztrátou deset milionů korun. Předloni měla firma ztrátu 30 milionů. Téměř 90 procent tržeb předloni získala z exportu.