Táborský Brisk loni zvýšil zisk o šestinu, investuje do výroby v Rusku | E15.cz

Táborský Brisk loni zvýšil zisk o šestinu, investuje do výroby v Rusku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons

ČTK

Táborský Brisk, přední světový výrobce zapalovacích svíček, zvýšil loni tržby asi o sedm procent na přibližně 750 milionů korun. Tak jako v předchozím roce mířilo asi 96 procent produkce na export. Ve středu v ruském Togliatti otevřela firma dceřinou společnost s názvem OOO Brisk Rus, řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Mojmír Čapka. V roce 2015 firma zaměstnávala asi 530 lidí.

"Zisk firmy byl v roce 2015 vyšší než 30 milionů korun. Což je asi o pět milionů více než v roce 2014. Letos bude hospodářský výsledek lepší než v předchozích letech. Máme nové technologie a nové kapacity," uvedl Čapka, podle kterého je nyní automobilový průmysl na vzestupu.

Do pořízení nových technologií podnik loni vložil asi 70 milionů korun. "Investujeme především do výroby snímačů, o které je enormní zájem. To bude podobné i příští rok," řekl Čapka. Snímače jsou komponenty, které ovlivňují vstřikování paliva do motoru.

Táborský podnik v Rusku založil dceřinou společnost s názvem OOO Brisk Rus. Rusko patří mezi země, kam Brisk vyváží největší množství výrobků. Na ruském trhu se podnik etabloval před 21 lety. V Togliatti investoval pět milionů eur (asi 135 milionů korun) do výstavby výrobní linky s momentální roční produkcí pět milionů kusů svíček. Do budoucna zde společnost plánuje vyrábět až devět milionů kusů zapalovacích svíček ročně.

Loni v Brisku vyrobili přes 50 milionů zapalovacích svíček a tři miliony senzorů. Firma exportuje do 70 zemí světa na všech kontinentech.

"Největší množství snímačů dovážíme do koncernu Volkswagen, nejvíce svíček putuje do západní Evropy, zhruba 20 procent svíček na východ do zemí bývalého Sovětského svazu, rok od roku stoupá množství svíček dodávaných do USA. Tam dovážíme speciální svíčky," podotkl Čapka.

Dodávky z Brisku Tábor jdou přímo na montážní pásy řady automobilek. Zapalovací svíčky firma vyrábí pro benzinové motory i pro pohony na stlačený a zkapalněný zemní plyn pro osobní i nákladní auta a také pro autobusy. Významnou část produkce tvoří svíčky pro malou zahradní techniku, podnik vyrábí také svíčky pro sportovní využití.

Brisk Tábor je jediným výrobcem zapalovacích svíček v Česku a druhým největším v Evropě. Ve světě se řadí mezi pět nejvýznamnějších firem v oboru. Brisk má pět dceřiných společností. Jediným akcionářem je společnost Brital, jejímž stoprocentním vlastníkem je Čapka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.