Musk: Tesla vyrobila milion vozů | E15.cz

Tesla vyrobila milion aut. Čeští zákazníci dostanou první modely z pražské prodejny

Vstoupit do diskuse
0

Jiří Frydlewicz

Americká automobilka Tesla dosáhla po téměř sedmnácti letech své existence významného milníku - milionu vyrobených vozidel. Jubilejním kusem se na svém twitterovém účtu pochlubil šéf společnosti, miliardář Elon Musk. Zpráva se objevila nedlouho poté, co akcie automobilky spadly o třináct procent, kvůli obavám z následků epidemie koronaviru. Informoval o tom server CNBC.

V současné době nabízí Tesla čtyři modely elektrických vozidel: Model 3 a Model S, což jsou sedany, a Model Y a Model X, což jsou SUV modely. Dodávky nového Modelu Y by měly začít do konce tohoto čtvrtletí.

Oznámení Elona Muska přichází v době kdy se automobilky začínají na elektromobily soustředit v daleko větším měřítku než před lety. Před několika dny například německá značka BMW oznámila podrobnosti o konceptu nového elektrického vozidla BMW Concept i4. Jeho výroba by podle vyjádření společnosti měla začít v roce 2021.

Další automobilkou, která se pustila do světa elektromobilů, je německý koncern Volkswagen. Ten v listopadu 2019 oficiálně zahájil sériovou výrobu elektrického modelu ID.3. Do roku 2028 navíc koncern plánuje podle svého vyjádření přivést na trh téměř 70 nových elektrických modelů. 

ELektromobilům se obecně daří v Číně. Tamní trh s tímto typem vozidel je podle IEA - Mezinárodní energetické agentury - největší na světě. Podle agentury se tam v roce 2018 prodalo něco přes milion elektromobilů. Až po Číně následoval trh v Evropě a Spojených státech.

Už ve středu 11. března se prvních dodávek automobilů Tesla dočkají i zákazníci, kteří si automobil objednali v oficiální pražské pobočce automobilky. Dosud museli zákazníci své Tesly nakupovat a registrovat prostřednictvím zahraničních zprostředkovatelů případně v tuzemsku třeba od internernetového obchodníka Alza.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!