Těžba ropy v Severním moři je na rekordním minimu | E15.cz

Těžba ropy v Severním moři je na rekordním minimu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Energean Oil & Gas

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžba ropy a plynu v Severním moři spadla na historická minima. Náklady na těžbu v oblasti, která například Velké Británii zajišťuje 40 procent ropné produkce, převyšují současné ceny ropy a zemního plynu. Británie i Norsko omezují provoz vrtů, informoval Bloomberg.

V polovině ledna měla Velká Británie v Severním moři v provozu celkem 63 procent ropných a plynových vrtů. Podle dat společnosti RigLogix jde o nejnižší hodnotu od roku 2000. V případě norských vrtů jde také o rekordní minima - v provozu je aktuálně 71 procent vrtů, uvádí Bloomberg.

Společnostem se nevyplácí těžit v době, kdy je cena ropy pod cenou nákladů. „V Severním moři Velké Británie se provozní náklady na těžbu pohybují mezi 15 až 45 dolary za barel. To odepisuje několik vrtů z trhu,“ tvrdí Kate Sloanová, analytička Macquarie Group. Dodává, že mnoho starších ropných polí má provozní náklady na horní hranici toho rozpětí.

Náklady norských společností na těžbu jsou až o 45 procent vyšší než ve Velké Británii. Společnost Statoil ASA, která těží více než 70 procent norské ropy a zemního plynu, za poslední rok a půl vyřadila produkci rovnající se čtyřleté těžbě jednoho vrtu. Norsko pro letošní rok plánuje 30 průzkumných vrtů. Loni jich provedla 57.

Ceny ropy obnovily silný pokles, klesly zpět pod 30 dolarů
Světové ceny ropy obnovily silný pokles a ukončily výrazné oživení z téměř 13letých minim, které na konci minulého týdne iniciovalo chladné počasí ve Spojených státech a v Evropě. Nový propad způsobily znovu obavy z rostoucího převisu nabídky nad poptávkou po zprávě, že Irák minulý měsíc zvýšil svou těžbu na rekordní úroveň.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah