Toshiba se chce zbavit čipové divize, tlumí ztrátu po bankrotu Westinghousu | E15.cz

Toshiba se chce zbavit čipové divize, tlumí ztrátu po bankrotu Westinghousu

ČTK

Akcionáři japonského konglomerátu Toshiba schválili návrh na oddělení divize paměťových čipů NAND do samostatné firmy. Tento krok má umožnit prodej nejcennějších aktivit firmy, uvedla agentura Reuters. Toshiba kvůli obrovským ztrátám své americké jaderné divize Westinghouse plánuje prodat většinový podíl ve své čipové divizi, případně celou divizi. Hodnota divize podle odhadů firmy činí nejméně 18 miliard USD (452,3 miliardy korun).

Divize paměťových čipů je druhým největším výrobcem paměťových čipů NAND na světě a má většinový podíl na provozním zisku celého konglomerátu. Tržby divize za rok do konce března 2016 činily 845,6 miliardy jenů (191,1 miliardy korun) a provozní zisk 110 miliard jenů.

Média již na počátku roku spekulovala, že mezi zájemci o čipovou divizi jsou konkurenční firmy SK Hynix a Micron Technology, Western Digital a finanční investoři, jako Bain Capital.

Jaderná energetika srazila Westinghouse, bankrot vyjde na stovky miliard

Jaderná divize Westinghouse Electric tento týden požádala ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Ztráta za finanční rok, který skončí 31. března, se má kvůli problémovým jaderným aktivitám vyšplhat až na 1,01 bilionu jenů.

Westinghouse se nyní potýká s obrovskými náklady kvůli překročení rozpočtu dvou jaderných projektů v USA. Auditoři navíc zpochybnili způsob, jakým Westinghouse před časem zaúčtoval převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Jaderné aktivity se na celkových příjmech japonského konglomerátu podílejí asi třetinou.

Jaderný obr, který chtěl dostavět Temelín, vyhlásil bankrot
Kolem čipové divize Toshiby se točí několik zájemců

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!