Tři solární elektrárny ČEZ prověřuje policie. Zřejmě získaly povolení podvodem | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Tři solární elektrárny ČEZ prověřuje policie. Zřejmě získaly povolení podvodem

Tři solární elektrárny ČEZ prověřuje policie. Zřejmě získaly povolení podvodem
Solární elektrárna
• 
ZDROJ: ctk

pav, ČTK

Tři ze čtyř největších solárních elektráren skupiny ČEZ prověřuje protikorupční policie. Jde o ty v Ralsku, Mimoni a Vranovské Vsi. Policie zkoumá podezření, že získaly povolení k výrobě podvodem a vysoké státní dotace na sluneční elektřinu pobírají neprávem.

Elektrárna Vranovská Ves byla podle oficiálních dokumentů hotová bez vad 3. prosince 2010, tedy ještě před 1. lednem 2011, kdy klesla takzvané zelené elektřině podpora. Ještě čtvrt roku potom se tu ale podle dokumentů zapojovaly solární panely a rozvaděče. Uvedla to dnes Česká televize (ČT).

„Policie v tomto případě prověřuje podezření, že fotovoltaická elektrárna Vranovská nemusela být do konce roku 2010 hotová. Obecně v takovýchto případech dochází k falšování například revizních zpráv,“ uvedl pro ČT olomoucký státní zástupce Radek Mezlík.

I komplex fotovoltaických elektráren Ralsko čelí podezření, že nebyl před koncem roku 2010 v provozu. Podle ČT vypovídá protokol vypsaný jen propiskou o tom, že největší solární park v zemi stačil jediný úředník zkontrolovat za jeden den, a to těsně před koncem roku 2010.

ČEZ podezření odmítá. „Veškeré licence k fotovoltaickým elektrárnám jsme získali v souladu s platnou legislativou České republiky,“řekl ČT mluvčí společnosti Martin Schreier.

Některé licence ale už dřív zpochybnil Energetický regulační úřad. Na dvě nejmenované solární elektrárny ČEZ podal trestní oznámení. „Prověřovali jsme všechny elektrárny, které patří do skupiny ČEZ. U všech jsme našli nějaká pochybení,“ potvrdil ČT mluvčí úřadu Jiří Chvojka.

Autor: pav, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!