Tykačova Czech Coal chce koupit od ČEZ obří hnědouhelnou elektrárnu. Nabízí 10 miliard | E15.cz

Tykačova Czech Coal chce koupit od ČEZ obří hnědouhelnou elektrárnu. Nabízí 10 miliard

ČTK

Těžební skupina Czech Coal finančníka Pavla Tykače chce od firmy ČEZ koupit jednu z největších českých hnědouhelných elektráren v Počeradech za deset miliard korun. Před rokem a půl za ni Tykač nabízel o 1,5 miliardy méně, uvedly Hospodářské noviny. ČEZ nabídku zvažuje.

"V tuto chvíli to není nezbytně tak, že musíme Elektrárnu Počerady prodat. Dostali jsme nabídku a tu zvažujeme a posuzujeme, zda je pro nás výhodná. Rozhodnutí ještě nepadlo," řekl mluvčí energetické společnosti Ladislav Kříž.

Tykačova Czech Coal Group Počerady bezpodmínečně potřebuje, protože bez nich by neměla kam dodávat uhlí ze svého nedalekého lomu Vršany, uvedl deník. "Elektrárna naopak nezapadá do současné strategie polostátní energetické firmy: chce si nechat jen ty, v jejichž bezprostřední blízkosti vlastní i uhelné doly. A to Počerady nejsou," uvedl list.

Tykač ovládl Severní energetickou, ČSA dotěží uhlí v roce 2024

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let. Opci na prodej elektrárny Czech Coalu mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem.

Desetimiliardová nabídka Czech Coalu má tři části, uvedl deník. V hotovosti má ČEZ dostat 4,5 miliardy. Do konce roku 2023 by mu Počerady dodávaly prakticky veškerou elektřinu, kterou vyprodukují, za výrobní náklady. ČEZ by ji pak mohl prodat s odhadovaným ziskem dalších více než pěti miliard.

Američtí těžaři uhlí měli nejhorší rok. Trump jim zašlou slávu nevrátí

Některé veřejně známé osobnosti nesouhlasí s tím, aby ČEZ prodal Počerady společnosti Vršanská uhelná. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a ministrům nedávno zaslaly výzvu, ve které vládu vyzvaly, aby se proti případnému prodeji postavila.

Vadí jim, že Tykačova společnost chce prodloužit provoz elektrárny. Prodlužování doby spalování uhlí podle signatářů popírá Pařížskou klimatickou dohodu o ochraně klimatu. Výzvu podepsali mimo jiné někdejší předseda Senátu a federální premiér Petr Pithart, zpěvačka Marta Kubišová a herec Arnošt Goldflam.

Video: S dronem nad jadernou elektrárnou Temelín

1080p 720p 480p 360p 240p
Dron pořídil ojedinělé záběry z výšky 300 metrů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!