Ukrajina přestala platit Rusům za zdražený plyn. Chce dohodu o ceně | E15.cz

Ukrajina přestala platit Rusům za zdražený plyn. Chce dohodu o ceně

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: gaz-system.pl

ČTK, vag

Share on Facebook Messenger
Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz přestala platit za dodávky ruského plynu, dokud neskončí jednání o jeho ceně. Ruský koncern Gazprom dříve zdražil Ukrajincům plyn z 268 na 485 dolarů za tisíc metrů krychlových. Šéf Naftogazu Andrij Kobolev tak vysokou cenu považuje za netržní.

Rusko, které minulý měsíc anektovalo Krym, totiž zrušilo Kyjevu všechny předchozí slevy a také tvrdí, že Ukrajinci za plyn dluží 2,2 miliardy dolarů.

„Otázka splacení dluhu je přímo spjata se zachováním ceny plynu na úrovni z prvého čtvrtletí,“ řekl pro ukrajinský list Dzerkalo Tyžňa šéf Naftogazu Andrij Kobolev. Podle něj Kyjev nevidí žádný důvod ke změně původní ceny. „Cenu okolo 500 dolarů považujeme za netržní, neoprávněnou a nepřijatelnou, a tudíž jsme přerušili platby na období vyjednávání,“ dodal Kobolev.

Utáhne Rusko kohouty?

V letech 2006 a 2009 vedly rusko-ukrajinské spory k výpadku dodávek ruského plynu do Evropy. To, že by se tento scénář nejspíše mohl zopakovat, připustil v interview i Kobolev. „Bohužel, pokud v plynárenství politika vyhrává nad ekonomikou, pak je taková hrozba velmi vysoká,“ řekl listu.

Jsou prý jen dvě možnosti, jak se vyhnout výpadku dodávek: buď se Naftogaz dohodne s Gazpromem na zachování dřívější ceny, anebo se Ukrajinci domluví se západoevropskými společnosti, které zakoupí plyn u Gazpromu na západní hranici Ruska, aby jej následně prodaly Ukrajincům, a také budou platit za tranzit plynu přes Ukrajinu.

Ruský prezident Vladimir Putin nejprve pohrozil případným přerušením dodávek plynu Ukrajincům, ale později prohlásil, že zastavit dodávky plynu nechystá. Přerušení dodávek by mohlo poškodit samo Rusko, protože státní rozpočet je silně závislý na prodeji plynu v Evropě.

Projev ekonomické agrese

Rusko po pádu prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu nové vlády v Kyjevě skokově zvýšilo cenu plynu, když počátkem dubna nejprve zrušilo slevu dojednanou v roce 2010 výměnou za prodloužení pronájmu sevastopolské základny na Krymu. Bezprostředně poté Moskva zrušila bezcelní vývoz plynu na Ukrajinu, který Kyjevu přiznala, když odvolal podpis pod smlouvou o přidružení k Evropské unii.

Prudké zdražení plynu o 81 procent na 485,50 dolaru za 1000 metrů krychlových označil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk za nesmysl a projev ekonomické agrese. Pro srovnání, evropští zákazníci Gazpromu platí za ruský plyn v průměru 370 až 380 dolarů za 1000 metrů krychlových.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.