Ukrajina zase začne nakupovat plyn z Ruska | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ukrajina zase začne nakupovat plyn z Ruska

ČTK

Ukrajina letos v důsledku rozhodnutí švédského arbitrážního soudu obnoví po více než dvouleté přestávce nákup plynu z Ruska. Uvedl to ve středu generální ředitel ukrajinského státního plynárenského podniku Naftogaz Andrij Kobolev. Verdikt arbitrážního soudu ale obě strany interpretují odlišně.

"Od letošního roku jsme povinni odebírat minimální objem (plynu od ruské společnosti Gazprom)," řekl podle agentury Reuters Kobolev. Ukrajina podle něj ale bude pokračovat v nákupu plynu v Evropě.

"Gazprom nám musí prodávat plyn za cenu, která je nižší než ta evropská, což vidíme jako klad," řekl šéf Naftogazu. Neupřesnil, kdy začne Ukrajina plyn od Ruska nakupovat a jaký bude objem nákupů.

Gazprom a Naftogaz se kvůli vzájemným sporům kolem dodávek plynu obrátily v červnu 2014 na arbitrážní soud ve Stockholmu. Po rozhodnutí soudu v prosinci se obě strany označily za vítěze.

Úpadek dolů v Donbasu ještě urychlila válka. Prohlédněte si obrazy jejich zkázy

Soudní tribunál podle ukrajinské firmy například odmítl požadavek Gazpromu, aby mu Naftogaz uhradil 56 miliard dolarů (téměř 1,2 bilionu korun) v souvislosti s klauzulí take-or-pay. Ta zavazuje odběratele k placení i v případě, že neodeberou všechen plyn v objemu, který předpokládá smlouva.

Podle Gazpromu ale soud rozhodl, že hlavní podmínky kontraktu mezi oběma podniky jsou platné, a nařídil Naftogazu, aby od letošního roku nakupoval od Gazpromu pět miliard krychlových metrů plynu ročně.

Spory kolem plynu jsou průvodním jevem zhoršených vztahů mezi Kyjevem a Moskvou po ruské anexi Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Česká banka má problém. Nemůže vymoci nesplacenou půjčku ukrajinské sklárně

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!