USA postihl rozsáhlý únik ropy. Pěti státům hrozí nedostatek suroviny | E15.cz

USA postihl rozsáhlý únik ropy. Pěti státům hrozí nedostatek suroviny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Michele Solmi via Flickr

ČTK

Z ropovodu spojujícího americké státy Texas a New Jersey uniklo kolem milionu litrů ropy. Informovala o tom agentura AP, podle níž provozovatelé zastavili proud suroviny v potrubí, aby mohli závadu odstranit. Pěti americkým státům kvůli tomu hrozí nedostatečné zásobování palivem.

K úniku došlo v okolí města Helena v Alabamě. Podle provozovatele potrubí vyteklo mezi 950 tisíci a 1,3 milionu litrů ropy. Přesné množství se nepodařilo určit, protože není známo, jak dlouho surovina z ropovodu prosakovala.

Podle organizací na ochranu životního prostředí ropa unikla v mimořádně ekologicky citlivém prostředí a vláda v Alabamě by měla zajistit, že nedojde k ohrožení zdraví obyvatel a že budou ekologické minimalizovány škody. Podle úřadů je ale únik pod kontrolou a většina ropy skončila v retenčních nádržích poblíž Heleny.

Provozovatelé ropovodu potrubí odstavili, aby odstranili příčinu úniku. Ropa jím nezačne znovu proudit dřív než během příštího týdne. V pěti státech na jihovýchodě USA, které ropovod zásobuje, proto hrozí nedostatek paliva. Tamní úřady proto zrušily omezení pro dobu, kdy mohou jezdit kamiony, aby cisterny s ropou mohly nahradit fungování ropovodu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.