Ústup Francie od jaderné energetiky. V příštích letech zavře až sedmnáct reaktorů | E15.cz

Ústup Francie od jaderné energetiky. V příštích letech zavře až sedmnáct reaktorů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Francie chce do roku 2025 uzavřít až 17 jaderných reaktorů. Nukleární energie by měla tvořit jen polovinu jejího energetického mixu, řekl francouzské rozhlasové stanici RTL ministr životního prostředí Nicolas Hulot. V současné době pochází ve Francii z jádra 75 procent elektrické energie.

V zemi teď stojí 58 reaktorů, Francie je druhým největším producentem atomové energie za Spojenými státy. Že se podíl jaderné energie sníží na maximálně 63,2 gigawattů, bylo rozhodnuto v roce 2015. Zákon ale nepředepisuje zavírání reaktorů, připomíná německý týdeník Die Zeit.

 

Plán na zavření existuje zatím pouze pro nejstarší atomovou elektrárnu Fessenheim na francouzsko-německé hranici. Od sítě se má odpojit ale až v roce 2018, kdy se spustí provoz nového reaktoru Flamanville u kanálu La Manche.

 

 

Proti zavření Fessenheimu protestují odbory. Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron se ve svém volebním programu k uzavření Fessenheimu přihlásil a potvrdil 50procentní cíl podílu atomové energie na francouzském energetickém mixu.

 

Skepsi k dnešním ministrovým výrokům vyjádřila zástupkyně německé strany Zelených Sylvia Kottingová-Uhlová. "Na oslavy je příliš brzo, čas na ně přijde až tehdy, kdy tu bude plán na odpojení, dekret a žádná zadní vrátka," uvedla.

 

 

Provozovatel atomových elektráren firma EDF většinově vlastněná francouzským státem hodlá do roku 2025 investovat čtyři miliardy eur, aby svým elektrárnám prodloužila životnost. Kritici počítají s mnohem vyššími náklady, uzavírá Die Zeit.

 

Více o energetice čtěte v magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>
Magazín E15 Premium Energie Česka

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah