V Česku je benzín dražší než u sousedů | E15.cz

V Česku je benzín dražší než u sousedů

pohonné hmoty, ilustrační foto
pohonné hmoty, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Čeští řidiči platí za pohonné hmoty víc než jejich kolegové ve většině sousedních států. Benzin Natural 95 je v Česku druhý nejdražší po Německu. Cena nafty je na českých čerpacích stanicích vyšší než na slovenských, rakouských, polských i německých. Vyplývá to z údajů německého autoklubu ADAC.

Podle ADAC dosahuje cena Naturalu 95 na českých čerpacích stanicích průměrně 38,60 koruny za litr. Jen mírně dražší, o deset haléřů, je benzin v průměru v Německu. Ve zbývajících třech sousedních zemích je cena Naturalu 95 nižší než v Česku o korunu i víc.

Ceny pohonných hmot v Česku a v sousedních zemích

Stát Natural 95 Nafta
Česko 38,60 37,50
Německo 38,70 37,00
Polsko 34,90 34,40
Rakousko 37,30 35,60
Slovensko 37,60 35,10

Zdroj: ADAC

Naftu tankují čeští motoristé ve srovnání se sousedními státy nejdráž, jeden litr stojí 37,50 koruny. V Německu je nafta levnější o 50 haléřů, v ostatních sousedních zemích o dvě koruny.

Nejlevnější pohonné hmoty ve středoevropském regionu jsou v Polsku. Litr naturalu 95 zde stojí 34,90 koruny za litr. Naftu tankují polští motoristé za 34,40 koruny za litr. V Česku pohonné hmoty letos rekordně zdražovaly. Zástupci českých čerpacích stanic často kritizují podle nich příliš vysokou spotřební daň za naftu, která snižuje poptávku. Ministr financí Miroslav Kalousek ale považuje spotřební daň za důležitý příjem do státního rozpočtu a odmítá ji snížit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.