V Dukovanech se rozjel čtvrtý blok. Odstávka trvala 99 dní | E15.cz

V Dukovanech se rozjel čtvrtý blok. Odstávka trvala 99 dní

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Nostrifikator; wikimedia

ČTK

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila odstávka čtvrtého výrobního bloku, trvala 99 dní. Najíždění bloku muselo být minulý týden přerušeno kvůli závadě na řídicí skříni pojišťovacího ventilu parogenerátoru. Výkon v bloku nyní zvyšovali energetici od pátku. První turbína k němu byla připojena dnes v 02:40, druhá pak necelou hodinu po poledni.

„Od dnešního dne jsou tedy v provozu tři ze čtyř dukovanských bloků,“ řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Od 22. dubna vyráběly v Dukovanech elektřinu pouze dva bloky. Mimo provoz nadále zůstává třetí blok elektrárny. Odstaven bude až do 19. října, a to kvůli rozšířeným kontrolám svarů.

Čtvrtý dukovanský blok byl odpojen 5. února. Odstávka byla delší kvůli tomu, že v tomto bloku odborníci kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé a kromě běžných prohlídek a modernizace zařízení také kontrolovali svary. Blok chtěli původně spustit minulý pátek, práce se zdržely kvůli opravám.

Netěsnost na armatuře

Nejprve pracovníci ve čtvrtém bloku spravovali netěsnost na armatuře v sekundárním okruhu zjištěnou při tlakových zkouškách. Minulou neděli našli další závadu při zkoušce nové řídicí skříně pojišťovacího ventilu parogenerátoru, která byla během odstávky instalována náhradou za starší zařízení.

„Účelem tlakových, těsnostních a funkčních zkoušek, které se standardně provádí při najíždění bloku po odstávce, je ověření stavu technického zařízení po demontáži a provedené údržbě,“ podotkl mluvčí.

Nekvalitní rentgenové snímky

Kontroly svarů se dělají v dukovanských blocích od loňska proto, že se ukázalo, že v dokumentaci elektrárny jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Ve středu firma ČEZ oznámila, že prověrky svarů u druhého a třetího bloku ještě rozšíří, což zdůvodnila přípravami na další dlouhodobý provoz Dukovan. Letošní odstávky kvůli tomu budou delší o měsíce.

Již probíhající odstávka třetího bloku měla původně skončit v červenci, nyní firma počítá s jeho zprovozněním 19. října. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku.

V důsledku odstávek se loni roční výroba elektřiny Jaderné elektrárny Dukovany snížila o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). Skupina ČEZ kvůli tomu přišla o 2,5 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.