Hutní montáže vyrobí velkorypadlo za více než miliardu korun | E15.cz

Velkorypadlo za více než miliardu. Skoro 200 metrů dlouhý stroj bude největší svého druhu v Evropě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ostravská společnost Hutní montáže získala kontrakt na dodávku kolesového rypadla s označením KK1600. To bude podle výrobce největším velkorypadlem v Evropě. Hodnota zakázky přesahuje miliardu korun. Odběratelem dodávky je Prodeco, dceřiná společnost Severočeských dolů, které jsou součástí skupiny ČEZ. Kontrakt by měl být dokončen v prosinci 2022.

V letech 2008-2011 se Hutní montáže podílely na dodávce dosud posledního rypadla KK1300, které má s objednaným strojem mnoho společného.

Vylepšené rypadlo KK1600 bude vážit 5000 tun, bude dlouhé 190 metrů, bude mít koleso o průměru 13 metrů a instalovaný výkon deset tisíc kilowattů. Dokáže vytěžit 5500 metrů krychlových zeminy za hodinu.

"Každé velkorypadlo je originální dílo. Projekt je naplánován na tři roky, během nichž bude zapotřebí navrhnout, vyrobit, přepravit a uvést do provozu nespočet dílů jednotlivých strojních dodávek, ocelových konstrukcí, elektrických rozvodů, pohonů, hydrauliky a systémů řízení, včetně veškeré průvodní a jakostní dokumentace," uvedl Karel Křivan, mluvčí skupiny Witkowitz, do které Hutní montáže patří

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele Hutních montáží Vladimíra Bindzára není ve světě mnoho firem, které takovouto komplexní zakázku dokážou zvládnout. "Jedná se o jedinečnou zakázku, ve které můžeme propojit řadu profesí a know-how naší společnosti. Pracujeme po celém světě, ale obzvlášť jsme rádi, když náš um můžeme ukázat doma. Věřím, že toto velkorypadlo bude další skvělou referencí pro naše odběratele," uvedl Bindzár.

Hutní montáže jsou specializovanou firmou, která se soustřeďuje na energetické, průmyslové a dopravní stavby, vodní díla nebo montáže pro těžební průmysl. Jsou největší českou společností zabývající se montážemi velkých investičních celků, ocelových a mostních konstrukcí. Firma má okolo 600 zaměstnanců. V loňském roce její tržby přesáhly miliardu korun.

Společnost patří do strojírenské skupiny Witkowitz podnikatele Martina Ulčáka. Do roku 2017 byla součástí holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah